Milionska šteta, prazna obećanja i pustoš: Šta (ni)je urađeno za Donju Jablanicu?

Milionska šteta, prazna obećanja i pustoš: Šta (ni)je urađeno za Donju Jablanicu?

Prošlo je sedam mjeseci od poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu, posebno Donju Jablanicu. 

Danas, umjesto proljetne idile, smijeha, proslava matura i svakodnevnih obaveza, dočekali su nas tišina i pustoš.

Srušene kuće, zapušteni tereni i bolno sjećanje na 19 tragično izgubljenih života – to je današnja slika Donje Jablanice.

Iako su odmah nakon poplava mnogi dolazili da se slikaju pred kamerama, obećavajući pomoć i obnovu, dostojanstven život kakav je nekada postojao ovdje još uvijek nije vraćen.


Natpis na razrušenoj kući govori sve – “50 dana od poplava, niko osim Pomozi.ba nije pomogao”.

Bila jednom obećanja vlasti u FBiH…

Hitna sjednica Vlade Federacije Bosne i Hercegovine nakon poplava u Donjoj Jablanici zakazana je tek nakon 45 dana. 

Federalni premijer Nermin Nikšić, saopćio je tada da će Vlada FBiH nastaviti pratiti i raditi na saniranju posljedica katastrofalnih poplava i klizišta u FBiH. Također, rekao je da će biti sprovedena anketa među stanovništvom Donje Jablanice, a čiji domovi su uništeni ili oštećeni, o tome ko želi nastaviti živjeti u području katastrofe, a ko ne.

Ali svima je obećano odgovorno zbrinjavanje.

Načelnik općine Jablanica Damir Šabanović, obratio se tada Predstavničkom domu, te rekao da je nemoguće zamisliti posljedice razaranja na tom području sve dok se čovjek ne uvjeri na terenu vlastitim očima. 

uvjerili su se.

Premijer FBiH Nermin Nikšić,  ministar odbraneZukan Helez, bivši ministar sigurnosti Nenad Nešić, ministar saobraćaja i komunikacija Edin Forto, predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto, zamjenik premijera FBIH Vojin Mijatović

Svita političara, političarki, svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, dolazila je da se slika u Donju Jablanicu rukujući se sa preživjelima, pripadnicima Oružanih snaga BiH, volonterima i humanitarcima koji su danonoćno bez adekvatne opreme pomagali unesrećene i tragali za nestalima.

Osim domaćih, Donju Jablanicu posjetili su i ambasador Jullian Reilly, predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen i visoki predstavnik Christian Schmidt, da bi izrazili svoju solidarnost sa narodima Bosne i Hercegovine.

U novembru 2024. godine, po izvještaju kojeg je za parlament pripremio ured predsjednika Vlade Federacije BiH Nermina Nikšića, u poplavama i odronima stijena ukupno je pogođeno 1148 domaćinstava u Jablanici, Konjicu, Fojnici, Kiseljaku, Kreševu i Drvaru. Štete na tim i javnim objektima iznose oko 107 miliona eura, dok u saobraćajnoj infrastrukturištete iznose više od 18 miliona eura.

Plan sanacije pogođenih područja na koji se Vlada obavezala nije realizovan do kraja.

Pruga, kao i milioni KM, visjela u zraku

Najkritičnija tačka bila je u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo, gdje su oborinske vode izazvale veliko klizište koje je potpuno uništilo nekoliko propusta, usljed čega je željeznička pruga na dužini od 200 metara ostala visjeti u zraku.

Gotovo dva mjeseca komad pruge uz magistralni put M-17 bio je odvojen od tla, a željeznički saobraćaj prekinut.

Na dnevnom osnovu, izgubljeno više od 280.000 KM čekajući da se pruga, koja je žila kucavica snabdijevanja brojnih privrednih subjekata u BiH, sanira.

Turska kompanija Cengiz Insaat tada je ponudila donaciju Bosni i Hercegovini u obliku radova i rekonstrukcije pruge u Donjoj Jablanici, što je uključivalo raščišćavanje lokacije oštećene infrastrukture, pripremne radove, izradu projektne dokumentacije, građevinske radove, izradu šipova, armirano-betonske konstrukcije, izgradnju nasipa te tucaničkog zastora.

Krajem januara 2025. godine, prvi vozovi su prošli kroz Donju Jablanicu nakon sanacije. Pruga više ne visi u zraku, ali štete su nenadoknadive.

Istraga o kamenolomu

Nekoliko dana nakon poplave, stigao je novi šamar javnosti u Bosni i Hercegovini.

Mediji su tada, ono što vlast nije mogla ili nije htjela, razotkrili kako se iznad Donje Jablanice nalazi ilegalni kamenolom.

Vlasnik kamenoloma poznat je javnosti i još uvijek nije uhapšen. Tračak nade pojavio se kada je Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona formiralo predmet o kamenolomu u Donjoj Jablanici. 

U aprilu 2025. godine, ministar u Vladi FBiHNerin Dizdar, pozivajući se na informacije Tužilaštva HNK, a načinjene prema nalazima obdukcije, saopćio je da je većina žrtava katastrofalnih oktobarskih poplava i klizišta u Jablanici ugušena zemljom i sličnim sadržajem.

 


Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE