Minimalna satnica u Njemačkoj biće 8,5 eura

Njemački parlament je velikom većinom prihvatio zakon kojim se određuje minimalna nadnica. Samo pet glasova je bilo protiv, dok su se zastupnici stranke Ljevice suzdržali od glasanja, i to ne zato što su protiv zakona, nego smatraju da je 8,50 premalo.

Njemačka je time postala 21. od ukupno 28 zemalja Evropske unije koja je zakonski odredila minimalnu nadnicu i načelno to treba da važi za sve privredne sektore. Ipak, za neke je predviđeno i “prelazno razdoblje” tako da bi toliku satnicu trebalo da dobiju tek od 2017. godine.

Minimalna nadnica je bilo jedno od glavnih obećanja s kojima su njemačke socijaldemokrate krenule u protekle parlamentarne izbore. Utoliko je i Andrea Nahles, ministarka rada, koja dolazi iz te stranke, zadovoljna što su konačno završene sve rasprave i prihvaćen je takozvani Zakon za jačanje autonomije tarifnih sporazuma.

Ovaj zakon je od “izuzetnog značaja za milione zaposlenih” koji će tako “konačno dobijati pristojnu platu”, izjavila je Nahlesova. Jer taj propis je “prekretnica u radnoj i politici socijalne zaštite u Njemačkoj”, objavila je nakon usvajanja zakona.

“Deset godina raspravljamo, deset godina važemo prednosti i nedostatke, deset godina politička diskusija dominira ovom zemljom i sad konačno dolazi minimalna nadnica. To je razlog za radost”, smatra ona.

Ministarka je uvjerena kako će time “milioni ljudi koji su dosad vrijedno radili, ali čiji je rad jeftino obračunavan, konačno dobijati primjerenu naknadu za rad.

Zastupnici stranke Ljevice u Bundestagu su se suzdržali od glasanja jer smatraju kako je 8,50 evra na sat premalo. Oni su tražili da se od početka granica postavi na deset evra. Zamjeraju i socijaldemokratima što se sada hvale kako je to inicijativa te stranke, jer se upravo stranka Ljevice već odavno zalagala za minimalne nadnice.

Kritika se čula i iz sindikata čiji su predstavnici pratili proces usvajanja zakona sa tribina za posjetioce. Verdi Frank Bsirske, čelnik sindikata zaposlenika u uslužnim djelatnostima, upozorava kako će biti veoma teško kontrolisati pridržavaju li se svi minimalnih nadnica jer je i tržište rada izuzetno rascjepkano. On smatra kako je ovaj zakon i “istorijski uspjeh” sindikata, ali upozorava kako će čitavim nizom izuzetaka i dalje milioni radnika dobijati “crkavicu”.

Među izuzecima su radnici mlađi od 18 godina, dakle oni koji su napustili školu i sada im je teško pronaći put u život rada. (DW)

Nezavisne novine

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE