Mirsad Đulbić iz Zenice: U FBiH nema interesa za zapošljavanje invalidnih osoba

Mirsad Đulbić iz Zenice: U FBiH nema interesa za zapošljavanje invalidnih osoba

Recite nam ukratko o sebi i radu u organizacijama osoba sa invaliditetom…

– Rođen sam u Zenici 1946. godine. Diplomirani sam inženjer mašinstva u invalidskoj penziji. Osoba sa invaliditetom (OSI), paraplegija, kretanje invalidskim kolicima. Radio sam na različitim poslovima od projektanta do glavnog inženjera za razvoj energetike u Željezari, te na kraju u IK Banci Zenica. Vodio sam 12 godina Udruženje paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenica. Udruženje je 14 godina prvo u atletici na svim nivoima takmičenja, dobitnik Nagrade Zenice i brojnih drugih nagrada. Za potrebe OSI sam preveo knjigu „Da, ti to možeš“ i objavio šest knjiga vezanih za pristupačnost, samopomoć, zapošljavanje i samozapošljavanje OSI. Sveukupno, napisao i objavio više od 20 knjiga, raznih tema.

Od kada ste u Upravnom odboru Fonda za profesionalnu rehabilitaciuju i zapošljavanje osoba sa invalidiotetom (OSI) i kako ste izabrani? Je li istina da je izbor trajao duže od dvije godine?

– Od septembra 2014. član UO Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI u FBiH. Prijavio sam se na konkurs objavljen u januaru 2012, a izabran u septembru 2014. Bile su zaista određene igre oko izbora članova.

Možete li usporedite stanje u zapošljavanju OSI sada i za vrijeme prethodnog Upravnog odbora?

– Prema nepotpunim podacima, najviše zaposlenih osoba sa invaliditetom je u Kantonu Sarajevo i Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Formirano je 75 privrednih društava za zapošljavanje OSI u FBiH. U Sarajevu ih je 18, Mostaru 15, Stocu osam, a u mojoj Zenici i Zeničko-dobojskom kantonu, nema ni jednoga. Dva preduzeća, koja su namjenski osnovana prije 30 i više godina nemaju taj status. Jedno je u stečaju, a drugo ima blokirane račune. Preduzeće Preporod, koje je zapošljavalo do 180 OSI je odlukom opštine, 1992. godine, pripojeno Željezari Zenica i potom nestalo.

Ko utvrđuje pravo preduzeću da dobije status Privrednog društva za zapošljavanje OSI?

– Jedan od problema Fonda leži u Komisiji za utvrđivanje uslova za početak rada privrednog društva za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i provođenje nadzora nad stručnim radom ustanova, privrednih društava, zaštitnih radionica i radnih centara, imenovanoj od strane Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Ta komisija nema propisanih pravilnika niti uputstava, pa radi kako ona hoće. Dešavalo se, da odobre status privrednog društva za zapošljavanje OSI, a ono nema upotrebnih dozvola za radne prostore. Sastav Komisije nije dobro riješen.

image
/Muhamed Tunović

Ima li prevara u zapošljavanju OSI? Ako ima, u kojem se obliku, prema vašim saznanjima, javljaju?

– Fond je u proteklih dvije godine bio predmetom dvije revizije i dva inspekcijska nadzora. Svi izvještaji i zapisnici o izvršenim inspekcijama i reviziji su javno dostupni, osim Zapisnika o utvrđenim činjenicama u postupku kontrole finansijskog poslovanja Fonda, koji je izradila Finansijska policija FBiH i dostavila u Fond 20. jula 2017. godine. Taj Zapisnik nije dostupan članovima Upravnog odbora Fonda. Vjerovatno nešto ne odgovara direktoru?! Mene bi posebno interesiralo, šta je zaključila Finansijska policija u vezi finansiranja Centra za odmor na Vlašiću, koji je vlasništvo Saveza RVI Srednjebosanskog kantona, a Fond je ulagao značajna sredstva putem preduzeća Apel promet doo Travnik u čuvarsku službu na objektu i opremanje objekta. To preduzeće i Savez RVI vodi isti čovjek!

Da li su ukinute naknade za troškove puta za članove UO Fonda, koji su OSI, kojima treba pratioc?

– U Izvještaju o reviziji Fonda, koji je uradio Ured za reviziju institucija u FBiH, jedna od preporuka je: „Preispitati opravdanost isplate naknade putnih troškova i troškova prevoza članovima Upravnog i Nadzornog odbora Fonda i pratiocima pojedinih članova, kao i članovima imenovanih komisija“. Direktor Fonda je predložio da se suspenduju Odluke UO Fonda, koje tretiraju te naknade. Ja sam tim povodom nazivao nadležne osobe u Uredu za reviziju institucija u FBiH. Kazano mi, da je problem u zaglavlju Odluka, u navođenju neodgovarajućih zakonskih propisa. Da stvar bude gora, suspenziju je podržao pravnik (predsjednik UO Fonda), te dvije osobe koje su po vokaciji humanisti (ljekari). Jedan od ljekara vodi Upravni odbor Saveza paraplegičara i trebao bi znati potrebe OSI u stausu paraplegije! Pismo sa pitanjem o ispravnosti svog prijedloga uputili namjerno nenadležnom federalnom ministarstvu – radi kupovine vremena ili zataškavanja. Po UN Konvenciji o pravima OSI, meni kao osobi sa invaliditetom se moraju stvoriti ravnopravni uslovi za dolazak na sjednice, odnosno da imam pratioca, te naknada troškova puta. Ja ne mogfu nigdje putovatzi bez pratioca. On u svemu pomaže.

Ako je to bilo radi visokih naknada za putne troškove Komisija, ko ih je napravio, ko odobrio, a ko predložio takav način rada?

– Mislim, da su direktor i predsjednik UO Fonda to napravili, radi primjedbe revizije, da je potrošeno 5.754 KM na jednog člana Komisije. Za taj novac su se zaista mogla angažovati dva profesora ili pet asistenata Ekonomskog fakulteta.

Na kojim projekata trenutno radite?

– Trenutno radim na facebook stranici Zenica – stare slike i pričice https://www.facebook.com/Zenicani. Tu sam objavio više od 4.500 razglednica i fotografija iz prošlosti Zenice, sa kratkim pričama. Planiram sve srediti u knjigu „Zenički leksikon“. Uz ovu knjigu sam planirao CD sa cca 3.000 fotografija Zenice iz vremena do 1947. godine. Paralelno radim na tekstu knjige „Vodič malih biznisa za osobe sa invaliditetom“. Potrebni su mi izdavači, odnosno novci.

Oslobodjenje.ba
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE