Android
Mjesec dana nakon američke intervencije: Venecuela između straha od novog sukoba i društvene transformacije

Prošlo je tačno mjesec dana od američkog upada u Venecuelu, a zemlja se nalazi na raskrsnici. Dok dio populacije živi u konstantnom strahu od nove vojne eskalacije, na ulicama su već vidljive duboke društvene i političke promjene koje redefinišu svakodnevicu.
Ključni aspekti trenutne situacije:
• Sigurnosna neizvjesnost: Iako su direktne borbene aktivnosti utihnule, prisustvo stranih faktora i pojačane mjere sigurnosti drže tenzije visokim. Strah od “drugog talasa” invazije i dalje dominira političkim diskursom.
• Društvena transformacija: Daleko od naslovnica koje se bave isključivo vojskom, venecuelansko društvo prolazi kroz ubrzanu adaptaciju. Mijenjaju se tržišni odnosi, dostupnost resursa i način na koji lokalne zajednice funkcionišu pod novim okolnostima.
• Politički vakuum i novi akteri: Intervencija je uzdrmala dosadašnje strukture moći, otvarajući prostor za nove političke glasove, ali i za produbljivanje unutrašnjih podjela.
Šta se promijenilo u 30 dana?
Dok je prvi tjedan bio obilježen šokom i potpunom blokadom, danas svjedočimo pokušajima normalizacije života. Međutim, ta “normalnost” je krhka. Ekonomski tokovi su nestabilni, a humanitarna pitanja ostaju u fokusu međunarodne zajednice.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE



















