Mladi bh. košarkaši izborili četvrtfinale Evropskog prvenstva

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u četvrtfinale U-18 Evropskog prvenstva, koje se igra u Turskoj.

Izabranici Josipa Pandže večeras su u trećoj, posljednjoj utakmici u okviru grupe C, poraženi od selekciju Latvije rezultatom 74:65, ali uprkos porazu bh. košarkaši idu u narednu rundu takmičenja, gdje ih čeka Francuska.

Prva četvrtina u potpunosti je pripala košarkašima Latvije, koji su zahvaljujući preciznim šutevima za tri poena i brzim kontranapadima stvorili prednost. U jednom trenutku je to bilo 19 poena razlike.

Reprezenativci BiH su imali lošu završnicu u napadu. Prva četvrtina je završena rezultatom 29:13 u korist Latvije.

U drugoj četvrtini bh. košarkaši su zaigrali nešto bolje te smanjili bodovnu razliku, boljom realizacijom i odbranom. Rezultat u tom dijelu na poluvremenu je bio 40:33 u korist Latvije.

Početkom drugog poluvremena, odnosno u trećoj četvrtini izabranici Josipa Pandže se u potpunosti vraćaju u rezultatski egal i preuzimaju vodstvo, kada su napravili niz od 19:8.

U finišu utakmice Latvijci su bili bolji, ali to je bilo nedovoljno za plasman u dalju fazu takmičenja.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bio je Džanan Musa s 20 ubačenih poena, dok je kod Latvijaca bio Blumbergs s 18.

Na startu prvenstva BiH je nakon dramatične završnice slavila protiv Izraela rezultatom 103:102, a dan poslije pobijedila favoriziranu selekciju Litvanije s 79:70.