Mladi u BiH više ne žele državne poslove

Mladi u BiH više ne žele državne poslove

Rezultati nedavno provedenog istraživanja na popularnom web portalu za traženje poslova u Bosni i Hercegovini, MojPosao.ba, otkrivaju značajne promjene na tržištu rada u zemlji. Istraživanje je obuhvatilo oko 6.600 ispitanika iz tri demografske grupe – zaposlenih, nezaposlenih i osoba koje se trenutno školuju, pružajući uvid u preferencije i izazove s kojima se suočavaju radnici u ovoj zemlji.

Jedno od iznenađujućih otkrića istraživanja jeste da, iako je do prije nekoliko godina država bila najpoželjniji poslodavac među mladima, sada je privatna kompanija u stranom vlasništvu postala najpoželjnija opcija. Prema anketi, čak 50 posto ispitanika izrazilo je želju za radom u privatnoj kompaniji pod stranim vlasništvom. U isto vrijeme, samo 17 posto ispitanih izrazilo je interes za rad u državnim kompanijama.

Pandemija, inflacija i geostrateški sukobi, poput rusko-ukrajinskog rata, izazvali su značajne promjene na tržištu rada u Bosni i Hercegovini. Istraživanje je pokazalo da 51 posto ispitanika radi na poslovima gdje rad od kuće nije opcija, dok 25 posto ima hibridni način rada, kombinirajući rad s radnog mjesta i od kuće. Samo 11 posto ispitanika ima mogućnost raditi isključivo od kuće.

Što se tiče plata, istraživanje ukazuje na to da je visina plate postala ključni faktor prilikom odabira radnog mjesta, pri čemu 68 posto ispitanika tvrdi da je to najvažniji kriterij. Iako je prosječna neto plata u zemlji za setembar iznosila 1.264 KM, ispitanici očekuju znatno veće iznose, od 1.500 do 1.900 KM.

Uprkos teškoćama koje prate ekonomske izazove, tek 29 posto radnika u BiH dobilo je povišicu ove godine, dok je samo 10 posto primilo korekciju plaće usklađenu s inflacijom. Ispitanici ističu da je pitanje povišica i dalje izazovno, s 46 posto onih koji nisu dobili niti očekuju povišicu do kraja godine.

Kada je riječ o radnoj mobilnosti, 52 posto ispitanika planira promijeniti posao u narednoj godini. Iako je nezaposlenost u zemlji alarmantno visoka, s 29,3 posto prema posljednjim podacima iz augusta, samo 18 posto ispitanika izražava strah od gubitka posla.

U pogledu izazova s kojima se suočavaju nezaposleni, 30 posto njih bilo je nezaposleno tri mjeseca ili kraće, dok 15 posto traži posao između tri i šest mjeseci. Zanimljivo je da 41 posto nezaposlenih izražava želju za radom u svojoj struci.

S obzirom na ove promjene, privatne kompanije u stranom vlasništvu postale su glavna meta mladih radnika u potrazi za stabilnim zaposlenjem.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE