Odlukom Vlade Federacije BiH, 26. novembar bio je neradni dan na području Federacije.
– Dan državnosti BiH ove godine pada u nedjelju, a s obzirom na značaj 1. zasjedanja ZAVNOBiH-a, tim više što je riječ o jubilarnoj 75. godišnjici tog historijski važnog događaja, odlučeno je da ponedjeljak, 26. novembar, bude neradni dan u Federaciji BiH – saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH uoči ovogodišnjeg Dana državnosti.
Za brojne radnike u Federaciji, međutim, posebno one koji rade u uslužnim djelatnostima, ova odluka je samo “mrtvo slovo na papiru”.
Većina trgovačkih lanaca, tržnih centara i drugih prodajnih objekata u Kantonu Sarajevo, kao i u ostalim kantonima, 26. novembra su bili otvoreni kao i svakog drugog radnog dana. Tako je bilo i dan ranije, u nedjelju, kada su zbog šoping-vikenda tržni centri cijelog dana bukvalno vrvjeli od kupaca.
Prodavači koji su zaposleni u privatnom sektoru rijetko mogu dobiti dan odmora, bez obzira na to jesu li u pitanju državni, vjerski praznici, Nova godina… Praznicima su obično sniženja, pa je tada i najviše kupaca.
– Radimo svaki praznik – Dan državnosti, Bajram, Božić, Nova godina… Skoro da nema slobodnog dana. Jedino što ponekad praznicima imamo skraćeno radno vrijeme, ali i to svaki put zavisi od toga kako gazda odluči – kaže nam jedna prodavačica iz Sarajeva.
Vjerski i državni praznici u BiH, odnosno neradni dani određuju se Zakonom o praznicima i Zakonom o radu. Zakoni se razlikuju u entitetima, ali suština je ista: pripadnici svake vjerske zajednice imaju pravo na neradne dane za obilježavanje praznika koji slave. Pripadnici nacionalnih manjina također imaju pravo na dva plaćena neradna dana u toku godine, za vjerske praznike po njihovom izboru.
Neradni dani i praznici koji se obilježavaju u Federaciji BiH
Međunarodni praznici se obilježavaju na nivou BiH, a tu su i državni praznici koji se obilježavaju različito u entitetima. Naprimjer, 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom, u RS-u je neradni dan, dok se u Federaciji BiH obilježava radno. Suprotno tome je 25. novembar, Dan državnosti BiH – u Federaciji neradni, a u RS-u sasvim običan dan.
Zakon o radu FBiH ne zabranjuje rad u vrijeme praznika, ali propisuje da radnik ima pravo na povećanu plaću za rad praznicima u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu. A kada je riječ o poštivanju te zakonske odredbe, inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo uvijek imaju pune ruke posla.
– Kontrolama inspektora rada Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS (KUIP KS) na dan državnog praznika -Dana državnosti BiH, bilo je obuhvaćeno ukupno 1.810 radnika. Inspektori su izvršili nadzor nad radom većih prodajnih centara, prodavnica i marketa na području Kantona Sarajevo gdje su, između ostalog, vršili uvid i u evidenciju o radnom vremenu radnika. Svi kontrolisani subjekti nadzora propisali su obavezu da se radnicima, koji su radili na dan praznika, plaća uveća, u skladu sa Zakonom – rekli su nam iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Uz dokaz o isplati novembarske plate, kontrolisani poslodavci dužni su inspektorima dostaviti i dokaz o uvećanju plate za rad na dan državnog praznika, za sve radnike koji su radili na taj dan. U slučaju da to ne učine, zakonom su propisane novčane kazne od 1.000 do 3.000 KM za pravna, odnosno od 2.000 do 5.000 KM za odgovorna lica.
– Dodajemo i da je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS u međuvremenu dobila i nekoliko prijava koji se odnose na navedene okolnosti, na osnovu kojih će biti izvršeni inspekcijski nadzori, a podnosiocima pravovremeno odgovoreno – navode iz KUIP i tvrde kako je upravo djelovanjem inspektora rada, velikom broju radnika, posebno trgovačkih centara, u proteklom periodu omogućeno uvećanje plaće po osnovu prekovremenog rada i rada na dan državnog praznika.
Neradni dani i praznici koji se obilježavaju u RS-u
Za razliku od važećih zakona u Federaciji, u Zakonu o praznicima RS-a stoji da pravna lica i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti čine prekršaj ukoliko rade “u dane republičkih praznika”. Za takav prekršaj pravnim licima se može izreći kazna i do 15.000 KM, dok lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti mogu dobiti novčane kazne u rasponu od 500 do 1.500 KM. U zakonu je navedeno i da pojedini organi uprave mogu odrediti koje će insitucije raditi tokom praznika zbog određenih potreba građana.
Većina ugostitelja i vlasnika prodajnih objekata u RS-u, međutim, i dalje slijede “tradiciju” iz bivše države, kada je nedjeljom sve bilo zatvoreno izuzev rijetkih lokalnih prodavnica koje su obično radile do 12 sati. A o radu na praznične dane nije bilo ni govora.
Neradni dani i praznici koji se obilježavaju u Brčko Distriktu
Faktor.ba