Mokar kupaći nosi mnoge opasnosti
Kad ne razmišljate da li vam se kupaći kostim osušio ili ne, ili hodate po pločicama bosi, ili ne razmišljate na čiji peškir ste sjeli, možete da dobijete neko od brojnih oboljenja koja će vam uništiti dugo planirani odmor.
Evo kako da spriječite ova oboljenja i kako da reagujete ako ih dobijete.
Upala bešike
Nagle promjene temperature kao što su izlasci iz klimatizovanog prostora ili ulazak u hladno more mogu biti krivci za upalu bešike. Isto tako, treba pripaziti i kod upotrebe javnog toaleta gdje se razne opasnosti kriju ne samo na dasci WC šolje već i na kvakama, slavini i toalet papiru.
Vodite računa o higijeni peškira, češće mijenjajte higijenske uloške, koristite pamučno donje rublje i presvucite se u suh kupaći kostim”, piše Source.
Simptomi kao što su učestalo mokrenje popraćeno peckanjem pa čak i tragovi krvi u mokraći mogu biti poprilično neprijatni pa ako primijetite takve reakcije obavezno se obratite ljekaru.
Gljivične infekcije
Infekcijama ovog tipa najčešće se možete zaraziti ako idete na bazen, a rjeđe u moru. Najugroženije su osobe koje jedu puno slatkiša, piju alkohol, imaju oslabljen imunitet i izložene su stresu.
Vagina sadrži određenu miješanu floru koja održava kiselost tog područja, a izražava se kao pH vrijednost. Kada je kiselost smanjena, opasnost od gljivičnih oboljenja se povećava.
Upala jajnika
Upala ovog tipa vrlo je česta za vrijeme boravka na moru, a simptomi upale jajnika popraćeni su bolovima u donjem dijelu stomaka, predjelu lijevog, desnog ili oba jajnika, a ponekad se može javiti i povišena tjelesna temperatura.
Upala ovog tipa mora se liječiti antibioticima koje će vam prepisati ljekar, a kako biste je spriječili izbjegavajte hladne napitke i ne hodajte bosi.Tokom upale važno je stopala i trbuh držati suhim i boraviti na suncu kako bi ugrijali stomak.
Evo kako da se zaštitite od neželjenih upala i infekcija:
1. Prije odlaska na more i za vrijeme boravka na moru preporučuje se uzimanje probiotika koji povećavaju kiselost kože i sluznice vagine i tako smanjuju mogućnost upale toga područja.
2. Ženama, koje imaju oslabljen imunitet i sklone su infekcijama urogenitalnog područja, preporučuje se da nakon svakog kupanja u moru ili bazenu promijene kupaći kostim kako bi izbjegle vlažnost intimnog područja i time sklonost upalama.
3. Žene koje, uprkos preporukama, dobiju simptome upale neka se jave na pregled ginekologu jer ukoliko same kupe lijek u apoteci, a bez prethodnog pregleda, mogu sebi samo da naštete i pojačaju simptome, ukoliko taj lijek nije bio pravilno odabran.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE