Mostarci traže otvaranje vrtića u punom kapacitetu: Nemamo gdje s djecom, izgubit ćemo poslove

Mostarci traže otvaranje vrtića u punom kapacitetu: Nemamo gdje s djecom, izgubit ćemo poslove

U posljednjih nekoliko dana u mostarskim vrtićima vlada potpuni haos jer u ponedjeljak počinje školska godina, roditeljima su završili godišnji odmori, a Krizni štab još nije dozvolio formiranje grupa većih od devetero djece, te mnogi nemaju gdje da ostave svoje mališane kako bi se vratili na posao.

Direktorica javne ustanove Dječji vrtići Mostar Danijela Kegelj nam je kazala da je veliki broj roditelja iz Mostara potpisao peticiju u kojoj traže da djeca krenu u vrtić u punom kapacitetu, što joj je dostavljeno danas.

“Nama su se roditelji obratili sa molbom da mi peticiju koju je do sada potpisalo više od 700 osoba, proslijedimo relevantnim službama jer ljudi moraju raditi“, kaže nam Kegelj.

Kako nam je kazala, roditelji u peticiji navode da je trenutna odluka o organizaciji rada diskriminirajuća i za njih i za djecu i da niko ne može odrediti kojih će devetero djece imati privilegiju boraviti u vrtiću dok se roditelji moraju vratiti na svoja radna mjesta.

Kaže kako su uz peticiju priložene veoma emotivne poruke roditelja, među kojima je jedna majka napisala da nema kome ostaviti svoje dijete, a mora ići na posao, da bi preživjeli.

Mnogi su roditelji, po njezinim riječima izrazili strah da će ostati bez posla ukoliko za njihovu djecu ne bude mjesta u vrtiću.

“Prema trenutnim preporukama, za vrtiće je organizacija rada nemoguća”, kaže Kegelj svjesna da svi roditelji očekuju mjesto za svoje dijete.

Rad po grupama od devetero djece, kako pojašnjava, mogao se organizovati na samom početku rada poslije zatvaranja zbog epidemije koronavirusa jer tada mnogi roditelji nisu išli na posao.

“Sada se stanje primijenilo. Roditelji idu na posao i nemaju gdje da ostave djecu“, kaže Kegelj.

Ističe da apsolutno razumije roditelje koji su u panici, a s druge strane, kako naglašava, vrtići bez dozvole nadležnih organa ne mogu mijenjati organizaciju rada po kojoj nema mjesta za svu djecu kojima je vrtić potreban.

“Nadamo se da će nadležni uvažiti sve ove činjenice”, kaže Kegelj u nadi da će svi roditelji koji imaju potrebu svoju djecu moći dovesti u vrtić.

Ističe da su vrtići spremni za odobrenje i rad po prilagođenim mjerama zaštite od koronavirusa prema kojima se radilo od 19. maja bez ikakvih problema.

Ako se odluka ne promijeni, ne zna šta će i kako dalje, jer su neki roditelji rekli da će djecu ostaviti u vrtiću bez obzira na sve, jer nemaju drugog izbora.

Mostar ima dvije javne ustanove koje broje 12 vrtićkih objekata, a privatnih je isto toliko i svi imaju slične probleme po pitanju organizacije rada, što direktno utječe na život stotine porodica u Mostaru.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE