Motociklisti ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju: Zašto se gine na dva točka?

Motociklisti ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju: Zašto se gine na dva točka?

Dolazak ljepšeg vremena donosi i povećanje broja motociklista i mopedista na cestama, a veći broj ‘jurilica na dva točka’ u saobraćaju na cestama, nažalost, nerijetko doprinosi i povećanju broja saobraćajnih nesreća.

Nakon zimskog perioda u kojem smo na našim cestama rijetko mogli vidjeti ove dvotočkaše, dolazi nam period motociklističke sezone koji je najkritičniji i najopasniji za vozače tih kategorija vozila.

Iz iskustva je poznato da u ovakvim vremenskim uvjetima građani radi odlaska na posao, a zbog veće mobilnosti i lakšeg načina parkiranja vozila umjesto putničkih automobila koriste motocikle i mopede. 

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, motociklisti i mopedisti su označeni kao ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju. Najčešći uzrok nesreća u kojima učestvuju motociklisti ili mopedisti su nepropisna ili neprilagođena brzina, preticanje, neraščišćeni putevi, neodgovarajuća oprema i alkohol.

Najčešće stradaju

U nesrećama u kojima učestvuju vozači motocikala i mopeda, kao i putnici na tim vozilima, najčešće stradaju, bez obzira jesu li oni ili vozač drugog vozila zbog nepoštivanja saobraćajnih pravila prouzrokovali nesreću, zvanični su podaci BIHAMK-a.

Posljednja teška nesreća koja je potresla Sarajevo dogodila se 23. aprila kod Hadžića, a život je izgubio Amon Rakić, reprezentativac Bosne i Hercegovine u hokeju na ledu. Rakić je upravljao motociklom Aprillia, a u nesreći su učestvovala još dva vozila.

Istog dana na bh. putevima dogodile su se još dvije teške nesreće u kojima su učestvovali motociklisti.

U mjestu Golubinja kod Žepča motocikl BMW, kojim je upravljao O. A. (26) iz Slavonskog Broda, Republika Hrvatska, udario je pješakinju Z. S. (71) iz Žepča, koja je tom prilikom zadobila teže povrede.

Učestale nesreće

Na lokalnom putu u mjestu Ciljuge kod Živinica sudarili su se Passat i motocikl Kawasaki. Tom prilikom teško je povrijeđen motociklista V. O. (28) iz Živinica. U nesreći je lakše povrede zadobio i pješak A. A. (28), također iz Živinica.

Crna serija počela je još prošle sedmice u mjestu Kovačevići kod Cazina kada je smrtno stradao, također, motociklista.

Najugroženiji učesnici

Samostalni viši stručni saradnik za odnose s javnošću i međunarodnu saradnju AMS RS Perica Pećanac potvrdio je za portal Radiosarajevo.ba da je dolaskom ljepšeg i toplijeg vremena sve više motociklista na ulicama.

“Svake godine imamo tu nesreću da imamo smrtno stradale motocikliste. Stvar je u tome da vozači, izlaskom iz zimskog perioda, ne shvataju da su oko njih i motocikli. Motociklisti su, pored pješaka, najugroženiji učesnici u saobraćaju. Najčešći razlog nesreća je oduzimanje prava prvenstva motociklistima. Vozači najčešće ne ocjene dobro ni brzinu kretanja motocikla i nažalost događaju se fatalne saobraćajne nesreće”, kaže Pećanac.

Naš sagovornik kaže da je i ranije AMS RS apelovao na sve vozače, a i sada imaju samo jednu poruku.

“Pogledajte u retrovizor, oprezno vozite i vodite računa da su motociklisti tu pored nas, da ubrzavaju, da brzo dolaze i da fokus pažnje mora biti na njima”, zaključio je Pećanac.

Pojačan oprez i savjeti motociklistima

Radi zaštite ove ranjive kategorije učesnika u saobraćaju potreban je pojačan oprez i poštivanje saobraćajnih pravila kod svih učesnika u saobraćaju.

Poslije pauze od vožnje, svakom vozaču je potreban određeni period da obnovi vještine upravljanja motociklom, pogotovo jer stanje cesta nakon zimskog održavanja nije baš najpogodinje za motocikliste i mopediste, najviše zbog šljunka koji se nalazi na kolovozu.

Pored toga, vozačima automobila je također potreban određeni period adaptacije na pojavu motocikala i mopeda na cestama, te zbog toga se savjetuju vozači da povećaju oprez i da poštuju sva pravila ponašanja u saobraćaju.

Vozačima motocikala i mopeda savjetuje se da, između ostalog, provjere tehničku ispravnost svojih vozila, provjere ispravnost svoje zaštitne opreme i da je obavezno koriste, uvijek koriste kacigu (standardizovane i odobrene u skladu sa regulativom ECE 22), izbjegavaju mrtve uglove, drže odstojanje te da koriste pokazivače smjera.

Radiosarajevo

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE