Mračna strana Svjetskog prvenstva: U Brazilu cvjeta dječja prostitucija

Mračna strana Svjetskog prvenstva: U Brazilu cvjeta dječja prostitucija

slika (3)

Brazil je prošle godine imao više od pola miliona maloljetnika koji su se bavili prostitucijom. U deset godina broj djece koja u Brazilu prodaju seksualne usluge za novac porastao je čak pet puta.

Podaci su to nevladine organizacije Nacionalni forum za prevenciju dječjeg rada, koje prenosi britanski Guardian. Brazil već godinama vodi uzaludnu bitku protiv dječje prostitucije. Bitku koju će Svjetsko fudbalsko prvenstvo, koje se naredne godine održava u toj južnoameričkoj zemlji, dodatno otežati.

“Strahujemo da će se seksualna eksploatacija djece drastično povećati u gradovima domaćinima SP-a i njihovoj okolici”, kaže Joseleno Vieira dos Santos koordinator nacionalnog programa za borbu protiv seksualnog iskorištavanja djece pri brazilskom Sekretarijatu za ljudska prava.

Na SP dolazi 600.000 ljudi, mnogi od njih traže maloljetne prostitutke

Nažalost, lokalne vlasti svjesne su da je to bitka koja je unaprijed izgubljena. Brazil će za vrijeme SP-a, prema procjenama, privući oko 600.000 stranih turista. Očekuje se da će fudbalski navijači za vrijeme trajanja SP-a ostaviti nešto manje od šest milijardi evra. Brazilsku ekonomiju u 2014. zahvaljujući SP-u upumpaće se oko 100 milijardi evra.

Širenje prostitucije nuspojava je koja redovno prati takve manifestacije. U Brazilu to predstavlja dodatni problem, s obzirom na ogroman broj djevojčica i dječaka koji su prisiljeni prodavati se za novac. Najviše ih, procjenjuje Antonia Lima Sousa, državna tužiteljica i dugogodišnja borkinja za prava djeca, ima u Fortalezi, jednom od gradova u kojima će se igrati SP.

“Scene maloljetnih prostitutki u Fortalezi, upravo u ulici koja vodi prema stadionu, jako su česte. Čim izađu na aveniju, naći će se automobil da ih pokupi. Doslovno se radi o nekoliko minuta. Na ulicama se mogu vidjeti i tokom dana, ne samo noću”, kaže Lima Sousa.

“Žene u sjeveroistočnim pokrajinama Brazila već tradicionalno se tretiraju kao građani drugog reda, čak i kao objekti. Mnogi očevi u svojim mladim kćerima vide izvor prihoda i taj kulturalni stav teško je promijeniti”, kaže socijalna radnica iz Fortalenze Cecília dos Santos Góis.

Djevojčice se prodaju kako bi pobjegle od siromaštva

Novinarka Guardiana u Fortalenzi je razgovarala s 16-godišnjom djevojčicom koja se predstavlja kao Jessica, jednom od mnogih maloljetnica koja je u prostituciji vidjela bijeg iz siromaštva. Kada je tek počela “raditi”, po večeri je zarađivala stotinjak kuna. Uskoro su joj se prihodi, zahvaljujući uglavnom upravo stranim turistima, povećali na petstotinjak kuna po večeri.

U septembru ove godine uhapšena je za vrijeme racije u jednom noćnom klubu. Smještena je u sigurnu kuću za maloljetne prostitutke, gdje očekuje da sudija odluči hoće li je vratiti njenoj porodici. Sobu dijeli s još tri djevojčice. Sve su mlađe od nje.

“Poput mnogih djevojčica koje se počnu baviti prostitucijom, Jessica je imala fantazije da će pronaći svog princa – stranca koji će se u nju zaljubiti – i odvesti je u Evropu gdje će joj kupovati skupe parfeme, odjeću, nakit. Teško je uvjeriti te djevojčice da mogu živjeti normalnim životima. Mnoge od njih misle da su zlostavljanje i prostitucija životne činjenice”, priča Leonora Albuquerque, jedna od koordinatorica u sigurnoj kući.

Od vlade nema pomoći

Brazilska vlada lokalnim vlastima ne pruža pretjeranu pomoć u borbi s ovom pošasti. Organizacija SP-a trenutno im je puno važnija. U stadione i ostalu infrastrukturu tako su ulupali 33 milijarde reala (jedan brazilski real iznosi oko 30 evro centi), a oko 20 milijardi reala uložili su u promociju.

Kada je trebalo finansirati borbu protiv seksualne eksploatacije maloljetnika, vlada nije bila ni blizu tako izdašna. Sekretarijat za ljudska prava izdvojio je oko osam miliona reala da se u gradovima koji će ugostiti utakmice SP-a osnuju centri za edukaciju o seksualnom iskorištavanju maloljetnika i borbu protiv dječje prostitucije. Međutim, nemaju svi gradovi odgovarajuće programe putem kojih bi mogli apsorbirati ova sredstva.

“Svjesni smo da nismo niti zagrebali vrh ledenog brijega ovim akcijama koje pripremamo za Svjetsko prvenstvo. Ali nadamo se da ćemo stvoriti temelje za implementaciju dugotrajnih programa u budućnosti”, kaže Santos. Denise Cesario, izvršna direktorica organizacije Fundação Abrinq, nije optimistična. Upozorava da brazilska vlada jednostavno ne shvata problem dječje prostitucije dovoljno odlučno i nije spremna finansirati programe koji je pokušavaju iskorijeniti.

Izvor: Index.hr

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE