MUČE VAS OTEČENE I BOLNE NOGE: Ovi savjeti stručnjaka sigurno će vam pomoći
Vjerovatno su vam barem jednom noge otekle. Iako to može biti posljedica promjene vremena ili dugotrajnog stajanja, nekada su u pitanju i zdravstveni problemi i o njima je potrebno razgovarati sa ljekarom.
Ako vam oteknu oba stopala iznenada, trebate uzeti u obzir i problem funkcije bubrega ili srca, pa je dobro otići ljekaru. No, ako vam uporno, bez obzira na vanjsku temperaturu, natiču gležnjevi, razlog može biti zadržavanje soli i vode u tijelu.
U takvim slučajevima preporučuje se promjena prehrane sa ograničenim unosom soli i konzervansa.
No, ako se otečenost javlja sa promjenom vremena ili kada je vani jako vruće, evo nekoliko savjeta stručnjaka koji će vam pomoći:
Kako kupke mogu pomoći?
Ako vas dugo muči oticanje stopala iz vama nejasnog razloga, prvi je korak posjetiti ljekara jer to stanje može biti simptom brojnih zdravstvenih problema, od loše cirkulacije, do bolesti srca. No, ako ste sigurni da u pitanju nije ništa ozbiljno, postoje kućni pripravci koje možete iskoristiti. Hidroterapija je ustvari zvučni naziv za korištenje hladnih i toplih kupki, prema pisanju u knjizi Doctors’ Favorite Natural Remedies.
Vruća voda pomaže žilama da se šire, dok će hladna voda ubrzati sužavanje, a sve će to poboljšati cirkulaciju što može prevenirati nakupljanje vode u zglobovima. Pokušajte noge staviti u vruću vodu tri do pet minuta, a onda u hladnu otprilike 40 sekundi. Cijeli proces neka traje od 15-20 minuta. Ponovite to nekoliko puta dnevno.
Gorka so
Dodajte u kupku malo gorke soli, jer magnezijum sulfat koji se u njoj nalazi smatra se odličnim sredstvom za smirivanje oteklina i poboljšavanje cirkulacije. Pomiješajte pola šoljice soli s toplom vodom i u njoj držite noge 10-20 minuta. To radite tri puta sedmično.
Vježba
Možda vam nije do ustajanja i kretanja ako imate ovaj problem, ali korištenjem mišića u nogama možete ubrzati eliminaciju viška tekućine. Redovnom tjelesnom vježbom možete i prevenirati ovaj problem. Ako vaš posao zahtijeva dugotrajno sjedenje, pametno je da ustanete i prošetate svakih sat. Ako teretana nije vaš izbor, pokušajte s plivanjem ili brzim hodanjem.
Kompresivne čarape
Kompresivne čarape koriste se i za proširene vene kako bi potaknule cirkulaciju. Možete ih kupiti bilo gdje, ali ako se radi o jakom i učestalom oticanju, možda je najbolje zatražiti pomoć od ljekara.
Podignite noge
Podizanjem nogu iznad nivoa srca, kada ležite ili sjedite, može utjecati na smanjenje oteklina. Najjednostavnije je možda leći na krevet i noge podići na zid nekoliko puta u danu na nekoliko minuta. Dok spavate, stavite ispod stopala jastuk kako bi sebi pomogli i tokom noći.
Manjak magnezija može doprinijeti oticanju nogu i zadržavanju tekućine u tom dijelu tijela. Ako vam ljekar tako kaže, koristite 200 do 400 mg suplementa magnezija u danu, osim ako nemate problema sa bubrezima i srcem.
Ako želite na prirodan način unijeti magnezij u organizam učinite to putem namirnica koje ga sadrže, poput lisnatog povrća, orašastih plodova i tamne čokolade.
Smanjite unos soli u organizam
Smanjenim unosom soli možete spriječiti zadržavanje tekućine u organizmu. Čips, pereci, brza hrana, hrana u limenkama i slični proizvodi prepuni su dodane soli, pa ih je pametno izbjegavati. Koliko soli treba unositi najbolje će znati vaš ljekar, ali prema pisanju struke, 2.300 mg dovoljno je kako bi se snizio krvni pritisak, iako je 1.500 mg idealna količina.
Masaža
Masažom možete opustiti mišiće i poboljšati cirkulaciju. Djeluje tako da aktivira limfni sistem čime se uklanja višak tekućine i tako može doći do smanjenja otekline. Sami možete svakodnevno rukama nježno masirati stopala.
Voda
Možda vam zvuči čudno, ali što više vode pijete to će se nje više ukloniti iz tijela, ali i spriječiti pojava oticanja.
Kako pravilno sjediti i spriječiti bolove?
Ako zbog posla morate sjediti puno radno vrijeme, evo kako to raditi pravilno i spriječiti pojavu bolova. Pravilno sjedenje opisuje se uvijek sa ugodno oslonjenim stopalima kojima su prsti usmjereni prema naprijed ne u stranu ili ususret. Idealno je da su gležnjevi i koljena te kukovi pod uglom od 90 stepeni što pomaže kičmi da se održava u uspravnom stavu zadržavajući funkcionalne krivine prema naprijed donjeg dijela leđa i vrata, a blagu zakrivljenost natrag nalazimo u području srednjeg dijela leđa, zatiljka i kičmene kosti.
Kičmi dobru poziciju možete olakšati podmetanjem lumbalne podrške bez obzira je li to ugrađeno izbočenje u autosjedištu ili jastučić kojeg ste stavili da vrši laganu podršku tog područja.
Također, kod dugotrajnog sjedenja, na putu primjera radi, dobro je poduprijeti i vratni dio tako da baza glave naliježe na gornji dio rolice-podrške, a zatiljak je slobodan.
Te pozicije najmanje opterećuju miofascialno tkivo koje bi trebalo biti u funkcionalnom balansu.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE