MUP ZDK: Cyber kriminalci ne miruju – kako se zaštititi
“Oštećenom građaninu sa nuliranim računom u banci ili sa ‘provaljenim’ ličnim podacima ili intimnim fotografijama ne znači puno dokazivanje takvog krivičnog djela. Mi jesmo u obavezi da to radimo, ali ide jako teško. Zato je fokus i naše aktivnosti na prevenciji. Potrebno je podići svijest, zdravim razumom koristiti pomagala i, naravno, preduzeti stvari da se zaštitimo bez puno uloženih sredstava”, kazao nam je Semir Šut, policijski komesar MUP-a ZDK-a sa kojim smo razgovarali o cyber kriminalu i kampanji koju provodi Uprava policije kantonalnog MUP-a, uz podršku Evropske agencije za mrežnu i informacijsku sigurnost (ENISA), te agencije SANS (američka agencija za obuku na području informacione sigurnosti), a u okviru obilježavanja Evropskog mjeseca kompjuterske/cyber sigurnosti.
Uplate
Šut je objasnio da se policija u ZDK-u u zadnje vrijeme susretala sa presretanjem faktura, što je aktuelno u regiji. Naime, pojedinim poslovnim subjektima se šalju fakture sa identičnim podacima od firmi sa kojim surađuju, uz izmijenjen račun na koji se treba uplatiti novac.
– Poslovni subjekti trebaju biti oprezni kod uplaćivanja računa svojim dobavljačima. Presretne se faktura, promijeni broj računa, a sve ostalo ostane isto. Sve je uobičajeno, jer plaćate godinama svom dobavljaču. I dođe vam u nizu računa jedan sa izmijenjenim podacima i novac ode na sasvim drugi račun. Zahvaljujući i ažurnosti banke i blagovremenoj akciji policije, u jednom slučaju je vraćen novac vlasniku. U drugom slučaju, nažalost, novac je otišao cyber kriminalcu, ispričao je Šut.
Edin Beriša i Adis Bajramović iz Odsjeka za informatiku MUP-a ZDK-a, između ostalog, bave se i cyber kriminalom. Oni smatraju da su građani jedan od najvažnijih segmenata u borbi protiv cyber kriminala koji, pokazalo se u praksi, nema granica.
Virusi
– Apsolutna sigurnost ne postoji. Mi kao individue možemo učiniti mnogo da bismo se zaštitili. Za sve nas zdrav razum je naš najbolji prijatelj kada su u pitanju internet i cyber sigurnost. Moramo dobro paziti šta gledamo, šta otvaramo, kakve linkove klikamo. Priredili smo materijal u kojem smo obradili teme koje se odnose na bezbjednost doma, bezbjednosti aparata kao što su mobiteli, desktop računari, laptopi, tableti, materijal o zaštiti djece na internetu, prepoznavanju virusa i posljedica koje mogu doći i drugim bitnim stvarima koje smo procjenili da bi mogle biti interesantne građanima. Tokom naše akcije smo objasnili građanima neke osnovne akcije koje se mogu poduzeti da bi se zaštitili u startu od neželjenih posljednica. Da je najbitnije imati back up podataka koje ćete moći u slučaju zaraze virusom bez posljedica vratiti na svoj računar, rekao je Edin Beriša.
OSLOBOĐENJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE