Na cestama BiH za 15 godina poginulo 4.448 ljudi

Na cestama BiH za 15 godina poginulo 4.448 ljudi

Centar za sigurnosne studije (CSS) Bosne i Hercegovine objavio je izvještaj u kojem navodi da su “politika i korupcija pogubni po živote građana”, posebno ukazujući na posljedice lošeg upravljanja putnom infrastrukturom i sigurnošću saobraćaja.

Kako ističu, statistika smrtnosti na bh. cestama “predstavlja eklatantan primjer kako sinergija politike i koruptivnih zloupotreba javnih resursa ima devastirajuće posljedice po društvo”. Gubitak prava na život predstavlja ozbiljan sigurnosni problem o kojem se rijetko govori, a skoro nikada se ne traži politička i institucionalna odgovornost.

Politički akteri decenijama djeluju protiv interesa građana, a za gubitke života koji su se mogli spriječiti niko ne snosi posljedice”, navodi se u izvještaju. CSS podsjeća da u saobraćajnim nesrećama u Bosni i Hercegovini u prosjeku pogine 297 osoba godišnje.

Tokom 2024. godine zabilježeno je 222 poginulih u 35.854 nesreće, ali iz Centra upozoravaju da smanjenje nije rezultat reformi, već “privremeno statističko odstupanje”. Istaknuto je i poređenje s Grčkom, koja je, navode, kroz strateška javno-privatna partnerstva i koncesije izgradila ključne saobraćajnice te smanjila broj poginulih za 80 posto u periodu od 15 godina.

CSS naglašava da uzrok stanja u Bosni i Hercegovini nije tehničke, nego političke prirode. “Model izgradnje i održavanja puteva je svjesno izabran.

Projekti se razbijaju na veliki broj tendera, bez strategije, čime se otvara prostor za korupciju i izbjegavanje odgovornosti. Odluka da izgradnju vode entitetska javna preduzeća zasnovana je na političkoj kontroli, a ne sigurnosti građana”, navodi se te kao simbol neefikasnosti izdvajaju dugotrajnu izgradnju Koridora Vc.

Dodaju da Bosna i Hercegovina već ima dokaz da kvalitetna infrastruktura spašava živote, na šta ukazuju i postojeće dionice autoputa i međunarodni primjeri. “Problem ne leži u ponašanju građana, već u političkim odlukama koje sprječavaju pravovremenu izgradnju sigurnih saobraćajnica.

Od 2010. do danas izgubljeno je 4.448 života, a mnogi su mogli biti spašeni. Bosna i Hercegovina mora odlučiti da li će putevi biti sredstvo političke kontrole ili temelj sigurnosti i razvoja”, poručili su iz CSS-a.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS

POVEZANE OBJAVE