Na derviškom mevludu u Blagaju očekuje se na desetine hiljada vjernika

Na derviškom mevludu u Blagaju očekuje se na desetine hiljada vjernika

Nakon pauze prouzrokovane pandemijom koronavirusa ove godine će biti nastavljena stoljetna tradicija dovišta na vrelu Bune, potvrđeno je iz Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Mostar.

Tako će u subotu, 14. maja s početkom u 11 sati, a u organizaciji Mostarskog muftijstva, MIZ-e Mostar, Tarikatskog centra Bosne i Hercegovine i Karađoz-begove medrese biti proučen tradicionalni mevlud i zikr derviša i šejhova.

Veliki broj vjernika

Kako nam je rečeno, organizatori očekuju veliki broj vjernika iz cijele BiH, ali i iz susjednih zemalja.

 – Velika je stvar što imamo to naše značajno dovište, po masovnosti odmah poslije Ajvatovice, na koji se slijevaju rijeke našeg dobrog i pobožnog svijeta, prijatelja i ljubitelja čiste oaze duhovnosti u Tekiji na Vrelu Bune. Mevlud i zikr u Blagaju imaju svoju historiju, značaj i puni smisao okupljanja našeg naroda u onome što je opća korist i dobro za naš narod i zajednicu. I to trebamo čuvati i njegovati. To je neprocjenjiva vrijednost koju treba afirmirati i nadograđivati – naglasio je mostarski muftija, Salem ef. Dedović.

Manifestacija mevluda i zikra, dodao je, značajna je i po svom opsegu kulturno historijskog pamćenja i doprinosa očuvanju identitetskih vrijednosti Bošnjaka u Hercegovini.

Tradicija godišnjeg okupljanja

– Oživljavanje ove naše manifestacije bio podstrek i ohrabrenje da svjetlo islama u ovim krajevima ne zgasne, već da dobije na snazi i masovnosti, posebno među novim naraštajima. Tekija na vrelu Bune, ta dinska tvrđava zajedno sa starim i tvrdim srednjovjekovnim gradom nad njom, svjedoči o višestoljetnom državnotvornom kontinuitetu naše zemlje, o našem trajanju i istrajavanju, upornosti i predanosti da čuvamo ono što nas određuje kao narod i što nas određuje kao muslimane i muslimanke – naveo je muftija.

Već decenijama se na desetine hiljada vjernika iz BiH raduje dolasku druge subote u maju koja tradicionalno označava Mevlud na Buni, jednu od najznačajnijih vjerskih manifestacija u našoj zemlji. Tradicija godišnjeg okupljanja i godišnjeg dovišta u Blagaju održavala se sve do 1925. godine, kada je umro i njen posljednji šejh.

Tekija, koja je u prošlosti bila dom kaderija, rufaija, halvetija i nakšibendija je od tada postala samo turistička atrakcija, ali su tradiciju blagajskog mevluda, znanog kao derviški mevlud,1975.godine obnovili šejh Fejzulah ef. Hadžibajrić u ime Tarikatskog centra i mostarski muftija hadži Seid ef. Smajkić u ime institucija IZ-e u BiH.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE