Na papiru bogataši, u životu siromasi

Na papiru bogataši, u životu siromasi

Građani BiH u posljednjih osam godina, prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, žive sve bolje! Plaće su više, a cijene osnovnih životnih namirnica i ponečega što možemo nazvati luksuzom su niže.

Tako ispada kada poredimo cijene riže, brašna, jaja, ulja, banana, graha, krompira i, recimo, šećera.

Trenutno stanje

Prema saopćenju Agencije, kilogram riže u decembru 2010. bio je 3,29 maraka, dok je krajem januara ove godine cijena 2,8 KM. Brašno smo, navodno, prije osam godina plaćali 1,24 KM po kilogramu, a sada samo jednu KM.

Mlijeko smo u to vrijeme plaćali 1,45, a sada je jeftinije za 0,5 feninga. Agencija je navela da je u decembru 2010. litar ulja koštao 2,79, a danas 2,1 KM, banane su danas jeftinije za skoro 20 feninga, a šećer za skoro 60.

Pamćenje nas još dobro služi, pa će se teško iko složiti s tim da su prije osam godina cijene bile ovako visoke. Statistike i saopćenja su jedno, a realan život drugo, pa sjećanje seže i do činjenice da litar ulja nikad nije koštao više nego danas. Nastranu što skoro nigdje nema ulja po cijeni koju Agencija navodi kao prosjek krajem prošle godine.

   (Miljević: Slabija i potražnja )
Miljević: Slabija i potražnja

– Saopštenje „Prosječne potrošačke cijene u BiH“ koje objavljuje Agencija za statistiku BiH je informativnog i orijentacionog karakter. Zbog toga je i navedeno upozorenje da se podaci iz tog saopštenja ne smiju i ne trebaju koristiti za daljnja izračunavanja te se ne smatraju pokazateljem inflatornih kretanja u zemlji – upozorava nas Mirsada Adembegović, portparol Agencije za statistiku BiH.

Ona dodaje da se prosječne cijene koje Agencija navodi u saopćenjima izračunavaju „geometrijskom sredinom svakog mjeseca pojedinačno za svaki proizvod“.

– Budući da se ne referiraju ni na koju prethodnu baznu cijenu, ne predstavljaju indikator rasta ili pada cijena u odnosu na bilo koji prethodni period – kaže Adembegović i dodaje da se rade mjesečno i pokazuju trenutno stanje cijena proizvoda na tržištu, a proizvodi nisu uvijek istog kvaliteta.

Spor rast

Ekonomski analitičar Damir Miljević nikako se ne bi složio s podacima prema kojima su cijene osnovnih životnih namirnica danas niže nego skoro prije deceniju.

– Sve je mnogo skuplje, ali cijene, zbog slabe potražnje, danas nešto sporije rastu nego prije – kaže Miljević.

Objašnjenje iz Agencije za statistiku BiH Miljević komentira:

– Ne znamo šta je, preporučujemo da se to ne koristi!

Prikupljaju 21.000 cijena

Iz Agencije za statistiku BiH napominju da se indeksi potrošačkih cijena i njihovi derivati izračunavaju lako, upotrebom srednje vrijednosti potrošnje domaćinstava kombiniranih sa srednjom vrijednošću stanovništva koje gravitira ka 12 odabranih gradova (centara) u kojima se svakog mjeseca prikuplja skoro 21.000 cijena.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE