Na snazi upozorenje za cijelu zemlju: Potencijalno najnepovoljniji dan u 2020.

Zbog olujnih udara vjetra na snazi je narandžasto upozorenje za cijelu Bosnu i Hercegovinu isključujući regiju Prijedora gdje je upaljen žuti meteoalarm.

Prema navodima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, očekuju se udari juga između 60 i 80 km/h, lokalno oko/iznad 90 km/h. Prema projekcijama, udari juga u regiji Tuzle mogu doeszati i 100 kilometara na sat.

Upozorenje meteorologa na snazi je od 12:00 do 00:00 sati.

Jutros je u našoj zemlji pretežno oblačno vrijeme. Ponegdje u Bosni pada slab snijeg.

Temperature zraka u 07 sati (°C): Bjelašnica -5; Gradačac, Sanski Most, Tuzla, Zenica 0; Drvar, Ivan-sedlo 1; Bugojno, Sarajevo-Bjelave 4; Bihać, Grude 5; Mostar 7; Neum 10; Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 926 hPa, za 15 hPa je niži od normalnog i lagano opada.

Danas će u našoj zemlji preovladavati pretežno oblačno i vjetrovito vrijeme. Prije podne ponegdje u Hercegovini i na jugozapadu Bosne sa slabom kišom. Poslije podne ili u večernjim satima kiša se očekuje u cijeloj zemlje, a na planinama snijeg. Obilnije padavine u Hercegovini i na jugozapadu Bosne. Vjetar jak sa olujnim, ponegdje i orkanskim udarima, južnog smjera. Dnevna tempartura od 5 do 10, na jugu do 14 °C.

U Sarajevu pretežno oblačno i vjetrovito vrijeme sa kišom. Više padavine krajam dana i u večernjim satima. Dnevna temperatura oko 7 °C.

Meteorolog FACE TV-a Nedim Sladić nedavno je objavio podatke za potencijalno najnepovoljniji dan za ovu godinu kada je riječ o vremenskim prilikama.

“Potencijalno najnepovoljniji dan 2020. godine s meteorološkog aspekta bi se mogao dogoditi u ponedjeljak, 28.12. Udari južnog vjetra koje prognozni modeli simuliraju već danima za početak sedmice su zaista impresivni, i ne tako često viđeni na prostoru Bosne i Hercegovine. Razlog jakom, na udare često olujnom i orkanskom južnom vjetru tokom većeg dijela ponedjeljka bit će duboka dolina sa zapada kontinenta s prizemnim centrom nad Velikom Britanijom, produbljena sve do zapadnih obala Mediterana i snažna anticiklona sa istoka kontinenta nad Rusijom, pri čemu će se naša zemlja naći na razgraničenju ova dva sistema u kojima su izobare, odnosno područja koja imaju isti zračni pritisak, prilično zgusnute, a u jednom trenutku između sjevera i juga Bosne i Hercegovine razlika će iznositi čak 15 hPa!”, navodi Sladić.

Kako je kazao, ovakvi udari vjetra mogu prouzrokovati velike materijalne štete.

“Primjera radi, ICON model za Sarajevo ima najjače udare koji dostižu brzinu i do 110 km/h, ECMWF do blizu 100, dok je GFS tek malo “blaži” – do 80 km/h. Slična situacija je i u ostatku države, pa će rijetko ko ostati pošteđen dosta izražene južine. U Hercegovini i zapadnim područjima Bosne s južinom ide i nova obilnija kiša, naročito u noćnim satima ponedjeljka i na prelazu s ponedjeljka na utorak.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE