Na suđenju Dodiku i Lukiću danas svjedoče bivši direktori Službenog glasnika RS: Hoće li Janković i Devušić smjeti govoriti o pritiscima?

Na suđenju Dodiku i Lukiću danas svjedoče bivši direktori Službenog glasnika RS: Hoće li Janković i Devušić smjeti govoriti o pritiscima?

Nastavak suđenja predsjedniku entiteta Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću pred Sudom Bosne i Hercegovine zakazan je za danas, s početkom u 13 sati. Dodik i Lukić optuženi su za nepoštovanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, a kao svjedoci Tužilaštva BiH danas bi se trebali pojaviti Milka Devušić, bivša direktorica i Vladimir Janković, nekadašnji direktor Službenog glasnika RS.

Oko mjesec izdržali u „najvrelijoj“ fotelji u RS-u

Janković se na poziciji direktora Službenog glasnika RS u maju prošle godine zadržao tek dvadesetak dana, a Devušić, imenovana nakon Jankovića, izdržala je na toj poziciji čak oko mjesec, pa je direktorska fotelja u Službenom glasniku RS prošle godine s pravom nazvana „najvrelijom“ u tom entitetu.

Za Jankovića i Devušić se govorilo da su ostavke podnijeli jer nisu mogli izdržati pritisak stvoren uoči i nakon donošenja zakona u NSRS da se u službenom entitetskom glasilu ne objavljuju odluke OHR-a.

Upravo o okolnostima u kojima su imenovani i radili i kakvim su pritiscima bili izloženi danas bi trebali svjedočiti Janković i Devušić.

Od njih će prvo kroz direktno ispitivanje odgovore tražiti tužitelji Tužilaštva BiH, a potom će ih unakrsno ispitivati odbrana optuženih.

Pitanja će im moći postavljati i optuženi Dodik i Lukić. Činjenica je da Devušić i Janković znaju prave razloge zbog čega su podnijeli ostavke na direktorsku poziciju u Službenom glasniku, samo je pitanje da li će se sutra usuditi javno govoriti o onome što ih je i nagnalo na bijeg iz direktorske fotelje što je u BiH rijetkost.

S obirom na dosadašnje Dodikove ispade u sudnici, nema sumnje da će sutkinja Sena Uzunović i danas imati pune ruke posla da zavede red u sudnici, što joj je do sada donekle i uspijevalo.

Materijalni dokazi Tužilaštva BiH

Tužilaštvo BiH danas bi trebalo izvesti i materijalne dokaze u ovom predmetu.

Suđenje u ovom predmetu počelo je čitanjem optužnice 5. februara, iako je ročište o priznanju krivice održano još 16. oktobra prošle godine. Odbrana Milorada Dodika u više navrata je raznoraznim procesnim mahinacijama mjesecima uspijevala odgađati početak suđenja i što duže „razvući“ vrijeme do trenutka kada mu je pročitana optužnica, ali je Sud BiH tome konačno stao ukraj 5. februara, kada je predmet preuzela sutkinja Sena Uzunović.

Prije Uzunović za ovaj predmet je bio zadužen sudija Mirsad Strika, ali je on zatražio da ga „skinu“ s ovog slučaja, a to je pravdao skorim odlaskom u penziju.

Posljednje ročište Dodiku i Lukiću održano je 6. marta, a ono panirano za 3. april je odgođeno.

Dodik i Lukić su optuženi da su od 1. do 9. jula 2023. godine, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula te godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE