Nacrt zakona o visokom obrazovanju neprivatljiv akademskoj zajednici u ZDK-u

Nacrt zakona o visokom obrazovanju neprivatljiv akademskoj zajednici u ZDK-u

Procedure donošenja novog Zakona o visokom obrazovanju u ZDK na samom startu izazvale su žestoke reakcije dijela akademske zajednice, prvenstveno nastavnika i uposlenika Univerziteta u Zenici.

Ključna i najozbiljnija primjedba tokom javne rasprave na Univerzitetu u Zenici jeste da ovaj dokument nije usklađen s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH, kao i stav da grubo narušava institucionalnu autonomiju Univerziteta.

Predlagač tvrdi da će, kada bude usvojen, ovaj zakon biti najliberalniji zakon o visokom obrazovanju u BiH. Nužan je, jer je aktuelni donesen 2009. godine, u međuvremenu čak šest puta je korigovan.

“Radi se o tome da je potrebno postojeći zakon korigovati i usaglasiti s okvirnim u dijelu saglasnosti osnivača, odnosno, da se osnivač ne miješa u izbor akademskog osoblja, da se ne miješa u izbor rektora, prorektora, da se ne miješa u akademske stvari”, pojašnjava prof. dr. Spahija Kozlić, ministar obrazovanja nauke, kulture i sporta ZDK-a.

No, u javnoj raspravi na Univerzitetu sasvim suprotni stavovi:

“Ovaj nacrt zakona ima sa svim veze, samo nema s institucionalnom autonomijom Univerziteta i akademskim slobodama. Šta više, suprotno od toga uzima sve akademske slobode i institucionalnu autonomiju Univerziteta u svoje ruke, u ruke vladajućih političkih struktura”, ocijenio je prof. dr. Ilhan Bušatlić, profesor za finansije UNZE.

“Ukoliko bi ovakav Zakon prošao, onda mi na Senatu ne možemo donijeti ništa što nije u interesu Upravnog odbora, odnosno, osnivača, jer oni moraju da daju pozitivno mišljenje. Ako nemamo pozitivno mišljenje Upravnog odobra mi nemamo Statuta, što znači da se osnivač direktno upliće u autonomiju rada”, rekao je rektor Univerziteta u Zenici prof. dr. Jusuf Duraković.

Predviđena zakonska rješenja u vezi s izborom rektora i prorektora, donošenjem Statuta demantuju tvrdnje predstavnika akademske zajednice o urušavanju institucionalne autonimije i akademskih sloboda, i političkom utjecaju, tvrdi ministar. No, nadzor nad finansijama i resursima Univerziteta jesu i moraju biti stvar osnivača.

“Ono što jest obaveza Ministarstva i Vlade ZDK-a je finansijski nadzor nad budžetskim odnosno javnim sredstvima i to će se, naravno, i nastaviti. To se čini određenim institucijama, prevashodno Upravnim odborom UNZE čija je dominantna nadležnost da nadzire rad Univertziteta”, dodaje Kozlić.

Javna rasprava je završena, izuzev žestokih reakcija sa Univerziteta, primjedbi na ponuđeni tekst Nacrta ovog zakona iz lokalnih zajednica nije bilo. Zakon sada ide u daljnju parlamentarnu proceduru. No, dio akademske zajednice najavljuje, da će, bude li usvojen u ponuđenom tekstu, ovaj Zakon biti predmet apelacije pred Ustavnim sudom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE