Nagli rast prodaje rezanog duhana na crnom tržištu BiH

Nagli rast prodaje rezanog duhana na crnom tržištu BiH

Uoči online okruglog stola na kojem će domaći nezavisni ekonomski analitičari, zajedno s predstavnicima relevantnih državnih agencija, razmatrati zaključke istraživanja renomirane istraživačke kuće IPSOS, napredak aktivnosti na terenu, rezultate kampanje „Stop švercu“ i moguća sistemska rješenja, ponovo se bavimo ključnim nalazima ovog istraživanja. Okrugli sto planiran je za sredinu jula ove godine.

Ukupna potrošnja

– Istraživanje je provedeno u razdoblju od 4. novembra do 27. decembra 2022. godine, na nacionalno reprezentativnom uzorku stanovništva BiH starijih od 19 godina (višestepeni stratifikovani uzorak prema entitetu, regionu, tipu naselja i ukupnom broju članova domaćinstva).

Okvir uzorka je zasnovan na podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, popis 2013. godine. Podaci su analizirani na osnovu odgovora ispitanika i fotografija duhanskih proizvoda koje ispitanici trenutno koriste – naveli su iz IPSOS-a.

Metoda istraživanja bila je kombinacija F2F (licem u lice) i CAPI (lično intervjuiranje uz pomoć računara). Istraživanje pokazuje da u proteklom periodu na tržištu BiH postoje određene promjene u upotrebi različitih vrsta duhanskih proizvoda. Naime, bilježi se povećanje upotrebe ilegalnog rezanog duhana.

Nadalje, istraživanje pokazuje da je na tržištu BiH i dalje prisutan određeni volumen ilegalnih cigareta, međutim, taj udio je stabilan, zbog kontinuiranih aktivnosti državnih agencija (prvenstveno SIPA, UIO i GP) u suzbijanju kriminala, šverca i crnog tržišta.

Ono što zabrinjava je rapidan porast upotrebe ilegalnog rezanog duhana. Procjenjuje se da je u 2022. godini ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duhana bila 2.245 tona, što je 25 posto više u odnosu na 2021. godinu i gotovo 40 posto više u odnosu na upotrebu u 2020. godini. Prema istraživanju, većina pušača rezanog duhana koristi ilegalni rezani duhan, a uglavnom ga kupuju na pijaci, ali i od uličnih prodavača i poznanika.

Sistem kontrole, kada je riječ o duhanu, treba početi dosta ranije i na entitetskom nivou, i u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, gdje nadležnosti imaju ministarstva poljoprivrede.

Kritične tačke

Praćenje proizvodnje na samom zemljištu je ključno. Važno je vidjeti koje su kritične tačke, a nakon toga pripremiti strategiju i operativne mjere da se to smanji koliko je moguće.

Veliku pomoć nadležnim institucijama u borbi protiv ilegalnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda pružaju i građani kroz akciju Uprave za indirektno oporezivanje “Stop švercu”, a koji, putem telefona 080020607 i putem Vibera na broj 065-355-155, mogu prijaviti svaku neregularnost kada su u pitanju duhan i duhanski proizvodi.

Grabovac: Kontrola tržišta - Avaz

Grabovac: Kontrola tržišta. Facebook

Prema riječima Saše Grabovca, izvršnog direktora Udruženja ekonomista RS SWOT, primjetni su pozitivni pomaci u borbi protiv ilegalne prodaje cigareta, ali je ipak rano proglašavati pobjedu protiv crnog tržišta koje uvijek nalazi nove načine preživljavanja.

Putem interneta

– Ono što sad uočavamo jeste da raste nelegalna prodaja rezanog duhana, kao i nelegalna prodaja duhanskih proizvoda putem interneta. Upravo iz tog razloga mora se u kontinuitetu i sinhronizirano raditi na suzbijanju crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda. To podrazumijeva strateški pristup na državnom i entitetskim nivoima, i to na način da se prvo primjenjuju državni i entitetski zakoni o duhanu kojim se uređuje: proizvodnja, organizacija proizvodnje, otkup, obrada, prerada i promet sirovog duhana u listu, te proizvodnja i promet duhanskih proizvoda u BiH – kazao je Grabovac.

U tom lancu, dodaje Grabovac, posebna pažnja se treba posvetiti regulaciji otkupa duhana i praćenju rezultata datih poticaja.

– Osim pojačanih mjera kontrole tržišta, posebna pažnja se treba posvetiti i edukaciji građana koji trebaju shvatiti da crno tržište čini veliku štetu budžetskim prilivima, ali i samim konzumentima duhanskih proizvoda, jer duhan nepoznatog porijekla može biti višestruko štetniji od onog koji je poznatog i kontroliranog porijekla. Također, kupovinom nelegalnih proizvoda putem interneta kupci lako mogu postati žrtve raznih prevara – istakao je Grabovac.

Šta se nameće kao realno rješenje

Suzbijanje crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda trebalo bi biti u stalnom fokusu i interesiranju donosilaca odluka u BiH. Rad državnih agencija (prvenstveno SIPA, UIO i GP) u suzbijanju kriminala, šverca i crnog tržišta cigareta vidno daje rezultate, međutim, kada se radi o rezanom duhanu, potrebno je strateški, na državnom i entitetskim nivoima, pristupiti rješavanju ovog problema.

Prvenstveno, potrebno je regulirati primjenu državnog i entitetskih zakona o duhanu kojima se uređuju proizvodnja, organizacija proizvodnje, otkup, obrada, prerada i promet sirovog duhana u listu te proizvodnja i promet duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini. Nadalje, potrebno je staviti akcent na regulaciju otkupa duhana i praćenje rezultata datih poticaja.

Dakle, potrebno je da politika prepozna ovaj problem, ne samo deklarativno već i suštinski kroz konkretne planove.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE