NAJTEŽE U KAKNJU: Zloćudne bolesti prijete mještanima

NAJTEŽE U KAKNJU: Zloćudne bolesti prijete mještanima

Već godinama iz zdravstvenih institucija apeluju na vlasti i privredne subjekte da učine nešto kako bi zaštitili građane od zagađenja lokalnih sredina u kojima su izgrađene i rade termoelektrane.

U Kaknju je situacija najteža jer, kako ističu iz ove opštine, godišnje oboli 300 ljudi od malignih bolesti, ili gotovo jedna osoba dnevno.

Almedin Aliefendić, delegat u Domu naroda FBiH, koji je i sam iz ovog kraja, u petak je delegatima u ovom zakonodavnom tijelu poručio da je malo ono što je Vlada FBiH, ali i federalni parlament odlučio da izdvoji za lokalnu zajednicu na čijem području je Termoelektrana i sva infrastruktura koja pomaže rad te termoelektrane.

Naime, delegati su usvojili Prijedlog zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća, ostvarenih radom termoelektrana. Ovim zakonom općinama Kakanj i Tuzla, na čijem području su termoelektrane, bit će omogućeno da dobiju 0,0015 posto po kilovatu proizvedene električne energije.

Delegati iz ovih općina kazali su da to nije dovoljno, te da bi minimalno izdvajanje trebalo da bude 0,030 posto, što Vlada FBiH, a ni većina delegata u Domu naroda FBiH nije prihvatila.

Aliefendić je upozorio da općine Jablanica, Jajce, Prozor/Rama, Mostar i druge imaju godišnje dva miliona KM od “Elektroprivrede” zbog toga što su hidroelektrane na njihovom teritoriju. Ovu povlasticu i pomoć općine Tuzla i Kakanj, na čijem tlu već godinama rade termoelektrane, nikad nisu imale.

Ocijenio je da je 0,015 posto mali procenat kad se uzme u obzir da Kakanj nema ni ambulantu porodične medicine, a pacijenti koji trebaju hemodijalizu moraju svaki dan putovati u Zenicu.

Dodaje da bi veći postotak od proizvedene električne energije u Termoelektrani bio koristan kako bi se pomoglo oboljelima.

Stanovnici Kaknja kažu da, čim gradom prostruji vijest o smrti, Kakanjci više i ne moraju pitati za uzroke jer je karcinom postao pravilo i svakodnevica.

Iz Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona kažu da je u 2013. godini od karcinoma u Kaknju oboljelo 268 osoba, što je podatak koji je zabrinuo zdravstvene radnike u ovom kantonu, ali i Kakanjce.

Broj oboljelih od respiratornih oboljenja u 2013. godini u Kaknju je iznosio 5.845, što je izuzetno veliki broj u odnosu na ukupan broj stanovnika.

Među malignitetima na području općine Kakanj dominiraju karcinomi pluća i digestivnog trakta, što je direktan pokazatelj povezanosti broja oboljenja i zagađenosti zraka, vode i tla.

Ova brojka nije konačna jer veliki broj oboljelih od malignih oboljenja nije registriran, ili se radi o osobama koje su umrle u nekoj drugoj zdravstvenoj ustanovi van ZDK i BiH.

Stanje nije bolje ni u drugim sredinama koje imaju probleme sa zagađenjem.

U Studiji o uticaju postojećih i planiranih termoelektrana u tuzlanskom regionu na zdravlje stanovništva, koja je predstavljena u novembru 2013. godine, rečeno je “da će postojeća termoelektrana u Tuzli u 2013. uzrokovati gubitak oko 4.900 godina života, 131.000 izgubljenih radnih dana, preko 170 hospitalizacija zbog srčanih i respiratornih bolesti i ukupne štete od 99 miliona eura godišnje”.

Ustanovljeno je i “da će postojeća termoelektrana u Tuzli i planirani blok sedam i termoelektrane u Banovićima u periodu od 2015. do 2030. godine izazvati kumulativni uticaj od 39.260 godina gubitka očekivanog životnog vijeka, brojne smrtne slučajeve i ukupnu štetu u iznosu od 810 miliona eura”.

Studiju je sačinio Centar za ekologiju i energiju, u saradnji s ekspertima iz Engleske i Bosne i Hercegovine, u okviru projekta “Čist zrak za Tuzlu”.

U srijedu bi Predstavnički dom FBiH trebalo da raspravlja i odobri izgradnju bloka sedam i termoelektrane Banovići.

Nezavisne novine

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE