Najveći problem zagađenja zraka u Zenici je prašina koja izaziva bolesti srca i moždane udare

Najveći problem zagađenja zraka u Zenici je prašina koja izaziva bolesti srca i moždane udare

Institut za zdravlje i sigurnost hrane BiH Zenica danas je organizovao okrugli stol o temi “Procjena efekata aerozagađenja na zdravlje ljudi” na kojem su predstavljeni rezultati istraživanja prema kojima prašina ima najveći udjel utjecaja na ishemične bolesti srca. Cilj današnjeg sastanka u Zenici bio je predstaviti novu metodologiju Svjetske zdravstvene organizacije za procjenu štetnih efekata aerozagađenja na zdravlje ljudi, kao i rezultate koji su dobijeni za Zenicu.

Svjetska zdravstvena organizacija je nedavno razvila novu verziju softvera (AirQ) za procjenu korelacije između koncentracije polutanata u zraku i raznih mortalitetnih i morbiditetnih parametara.

Prema informacijama iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica analiziran je mortalitet na području ZDK, kao i grada Zenice u posljednjih 20 godina, a koristeći AirQ softver procijenjen je utjecaj polutanata na mortalitetne parametre u periodu 2014. – 2016. godina.

Foto: E. M./Klix.ba

Foto: E. M./Klix.ba

“Na osnovu raspoloživog softvera moguće je predvidjeti opcije efekata budućih scenarija kretanja zagađenja zraka, kao i ponuditi aproksimativne benefite smanjenja koncentracije polutanata u zraku u smislu zdravstvenih ishoda”, kazali su iz INZ.ba.

Istraživanje koje je sprovedeno pokazalo je da najveći utjecaj mortalitetnih parametara ima prašina (PM 2,5) koja u najvećoj mjeri izaziva ishemične bolesti srca (37,97 posto), moždani udar (30,26 posto), karcinom pluća (20,81 posto) te opći mortalitet (17,66 posto).

“Ovo ukazuje na to da je uzročna povezanost gotovo dvostruko veća za ishemične bolesti srca u poređenju s karcinomom pluća, o čemu se tek počelo govoriti u nauci. Podaci iz literature kažu da PM 2,5 prolazi alveolo-kapilarnu membranu, ulazi u krvotok i znatno ubrzava proces arterioskleroze”, kazao je prof. dr. Boris Hrabač, rukovodilac Zavoda za javno zdravstvo u okviru Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

Na okruglom stolu je naglašeno da su podaci istraživanja alarmantni i zahtijevaju reakciju u smislu razvoja strategije za djelovanje u cilju zaštite okoliša, prije svega zraka u Zenici.

Direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica Senad Huseinagić je kazao kako su koristili podatke Federalnog hidrometeorološkog zavoda, ali da pokušavaju osigurati sredstva za mjerne stanice u ZDK koje bi im davale orijentacione vrijednosti koncentracija kako bi imali uvid u prisustvo polutanata i van kotlina.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE