Nakon što je vjetar srušio munaru: Turska će obnoviti Ferhad-begovu džamiju

Nakon što je vjetar srušio munaru: Turska će obnoviti Ferhad-begovu džamiju
Suad ef. Omerbašić je zamolio one koji su imali namjeru da učestvuju u obnovi da svoje priloge usmjere ka drugim mjestima

Evo nas nakon što se desilo to sa Čarši džamijom, odnosno otkako je pao njen minaret, otkako ga je vjetar srušio. Noć poslije dugo smo radili sa radnicima da zaštitimo krov džamije kako ne bismo, znajući za ove vremenske prilike, imali nekih dodatnih posljedica. Hvala Bogu uspjeli smo zaštititi krov džamije, ulaz sofe i ostalo, tako da je unutrašnjost džamije sačuvana od vlage i kiše, kaže Suad ef. Omerbašić, glavni imam Medžlisa IZ-a Tešanj, opisujući stanje Ferhad-begove džamije, nacionalnog spomenika BiH, čiji minaret nije izdržao izuzetno jake udare vjetra te se uslijed njih srušio. Pao je preko sofa, pričinivši znatna oštećenja krova.

Kamen

Od ef. Omerbašića saznat ćemo da su u utorak džamiju posjetili i Azer Aličić i Dženana Šaran iz Zavoda za zaštitu spomenika pri federalnom Ministarstvu kulture i sporta, da su usuglašene aktivnosti koje “treba uraditi u narednom periodu i to vršimo pod budnim okom Vakufske direkcije i direktora Zaimovića, kao i cjelokupne Islamske zajednice, a dolazio je i zenički muftija dr. ef. Dautović.”

image
/anadolija

Prema projektu Zavoda izvršeni su restauracija i oslikavanje džamije (2008-2012), a izrađen je i plan za restauraciju minareta koji je trebao biti realiziran u 2018. godini, što upućuje na to da mu je možda bila narušena statička stabilnost.

Oštećenja minareta, po prvoj procjeni, bila su vidljiva, kaže ef. Omerbašić, negdje do šerefe, a vidljiva su bila i njena (do pucanja kamena je došlo uslijed vremenskih uvjeta, zima, mraz, snijeg…), tako da su u ovoj godini izvršili i preventivu, odnosno zaštitili dio koji je po njihovom mišljenju bio diskutabilan s obzirom na to da se tu nalazi i kamen mejtaš, a radi sigurnosti džematlija, “zato smo uradili ovu skelu i zaštitu i to je trebalo, ako Bog da, da zajedno bude projekat rekonstrukcije i završetka obnove u potpunosti Čarši džamije”.

No, ono što je sada sve iznenadilo jeste da kada su uzeli kamen u ruke “koji je u donjem dijelu, da je tako lahak, da nema onu svoju stabilnost, težinu koju bi trebalo da ima”.

Gradili i pomagali

Dosadašnje iskustvo kada je u pitanju rekonstrukcija Ferhad-begove džamije govori da je jedan dio sredstava osiguravao Zavod preko određenih ministarstava, pojašnjava ef. Omerbašić, dodajući da im se javio znatan broj ljudi iz cijelog svijeta, nudeći svoju pomoć i da prema informacijama iz Vakufske direkcije, odnosno potvrdi “da će Direkcija vakufa Turske preuzeti završetak radova na Čarši džamiji i njenu minaretu i ovo je prilika da zahvalim u ime Medžlisa Tešanj svima onima koji su do sada iskazali spremnost na pomoć u ovom iskušenju i da zamolim one koji su imali namjeru da još učestvuju, da svoje učestvovanje usmjere ka drugim mjestima.”

image
/anadolija

Ef. Omerbašić ističe i to da su Tešnjaci i do sada bili graditelji i gradili i drugima pomagali, tako da “mi možemo to sanirati uz Božiju pomoć relativno brzo, ali ostaje jedna duhovna praznina preko zime, vjerovatno tamo do proljeća u smislu da je teško i zamisliti čaršiju Tešnja bez Čarši džamije.”

Oslobođenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE