Napuštaju selo kako bi sačuvali zdravlje: Zrak nas uništava, veš ne sušimo, ni sijati bašte ne možemo

Napuštaju selo kako bi sačuvali zdravlje: Zrak nas uništava, veš ne sušimo, ni sijati bašte ne možemo

Mještani sela Bjelovići kod Kreševa više od četiri godine žive u agoniji jer im, kako kažu, obližnji kamenolom i krečana zagađuju okoliš i ugrožavaju zdravlje. Kamenolom i krečana djeluju u okviru kompanije BFS iz Kreševa, čiji je vlasnik poduzetnik Goran Stanić.

U Vladi Srednjobosanskog kantona pokrenuta je i procedura da se kompaniji BFS iz Kreševa oduzme koncesija, jer ova firma nije donijela sve potrebne dozvole koje stoje u ugovoru, javlja BHRT.

Ovo nije prvo okupljanje mještana sela Bjelovići kod Kreševa. U proteklih nekoliko godina organizirali su protestne šetnje, potpisivali peticije, pokrenuli sudske sporove, sve kako bi zaštitili okoliš u kojem žive i vlastito zdravlje.

– Zrak nam uništava. Veš ne sušimo. Sijati bašte ne možemo, kaže mještanka Anđelka Nujić.

– Kamenolom je pored naših kuća, gdje oni kopaju kamen. Taj kamen se non stop valja na naše kuće, dodaje također mještanka Drage Čelan.

A da bi zaustavili to kamenje koje se valja po njihovim kućama, mještani su pokrenuli i neformalnu grupu “Građanski pokret Kreševo”. Ne žele da se spomenuta kompanija zatvori, nego samo da radi po zakonu.

– Po meni je rješenje, još uvijek vjerujem u pravnu državu i da institucije rade svoj posao. Svjedoci smo da se uradi unatoč nekim inspekcijskim zabranama. I gdje god dođemo kažu nam nismo nadležni. Ko je nadležen, pita se Darko Joksimović iz Udruženja “Građanski pokret Kreševo”.

A nadležno je Ministarstvo okoliša i turzima Federacije BiH, koje je kompaniji BFS izdalo okolinsku dozvolu za proizvodnju kreča, te Ministarstvo ekonomije Srednjobosanskog kantona koje je sa spomenutom kompanijom sklopilo ugovor o koncesiji. Zbog neispunjenja obaveza iz ugovora, pokrenuta je incijativa da im se koncesija oduzme.

– Firma BFS nije dobila nijednu od neophodnih potrebnih dozvola i praktično imamo situaciju kada sve ono što firma BFS radi nije po zakonu, odnosno u zakonskim okvirima, tvrdi Nisvet Hrnjić, ministar ekonomije u Vladi SBK.

– Inspektori su ti koji izlaze na teren i provjeravaju. Prema njihovim izvještajima, mi imamo informaciju da je sve u redu, kazala je ranije Edita Đapo, ministrica okoliša i turzima FBiH.

Oglasili su se i iz kompanije BFS Kreševo, te su iznijeli svoju stranu priče.

– Sa aktivnostima i stvarnim namjerama i potrebama Kreševskog građanskog pokreta nisam upoznata, osim što vidim ili čujem u medijima.Direktni kontakt s njima nemamo, niti smo ikad imali priliku da razgovaramo ili rješavamo/odgovaramo na bilo koje situacije kao jedna od strana u ovom cijelom pokretu. Dakle, ugrožavanje zdravlja i ekološka katastrofa je izuzetno ozbiljna tema, međutim – kamen krečnjak i biomasa, kao i pečeni kamen (kreč) kao i prašina od ovih proizvoda/sirovina, nije štetna za zdravlje, riječi su Sanele Kozarde, direktorice kompanije.

U Općini Kreševo tvrde kako rješenje postoji, te da kompanija BFS u pogledu proizvodnje kreča treba ispoštovati sve dijelove koji stoje u okolinskoj dozvoli.

– Ono što ja mogu reći kao općinski načelnik, da su kroz ovo sve razdbolje 2018, 2019, 2020, 2021. naše općinske službe izlazile na teren i prijavljivale Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i kada je dolazilo do zamućivanja vode. Svaki put je općina reagirala, stala iza svojih građana, ali nam je stalo i do radnih mjesta, kaže Renato Pejak, načelnik Općine Kreševo.

Stanovnici ovog naselja počeli su iseljavanje, jer ne mogu živjeti u prašini. Na potezu su nadležni koji trebaju poduzeti korake za rješenje ovog problema, na zadovoljstvo svih strana.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE