NATO se suočava sa velikim nedostacima u odbranu europskih zemalja

NATO se suočava sa velikim nedostacima u odbranu europskih zemalja
Finnish Air Force F/A-18 Hornet fighter plane flies alongside a Romanian Air Force F-16 and a British Eurofighter Typhoon during the certification ceremony taking place at Mihail Kogalniceanu Air Base, in Constanta, Romania, June 11, 2024. Inquam Photos/George Calin via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. ROMANIA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN ROMANIA

Na NATO samitu u Washingtonu dominirali su rat u Ukrajini i predstojeći izbori u SAD-u, dok su vojni planeri Alijanse bili fokusirani na procjenu ogromnih troškova obnove europske odbrane.

Lideri NATO-a su prošle godine dogovorili najveću reformu odbrambenih kapaciteta u posljednje tri decenije zbog rastuće prijetnje ruske agresije. Zvaničnici su od tada analizirali minimalne odbrambene zahtjeve, koji su nedavno poslani nacionalnim vladama. Ovi zahtjevi otkrivaju ključne nedostatke u NATO vojskama, poput nedostatka protivvazdušnih sistema, dugometnih raketa, vojnika, municije, logistike i sigurnih digitalnih komunikacija na bojnom polju.

NATO namjerava ove zahtjeve pretvoriti u obavezujuće ciljeve za pojedinačne vlade do jeseni 2025. Međutim, suočavaju se sa izazovima zbog budžetskih ograničenja među europskim članicama i razlika u stavovima prema Rusiji.

00:00/00:38Navijački neredi u Mostaru (Španjolski trg, 20.10.2024.)
Truvid
auto skip

U svjetlu nadolazećih izbora u SAD-u, postoji zabrinutost da bi bivši predsjednik Donald Trump, koji redovno kritikuje NATO saveznike, mogao ponovo preuzeti vlast. Europski političari su priznali da kontinent mora povećati vojnu potrošnju bez obzira na ishod izbora.

NATO je na najvišem nivou pripravnosti od Hladnog rata, a neki zvaničnici, uključujući njemačkog ministra odbrane Borisa Pistoriusa, upozoravaju da bi ruski napad mogao uslijediti u narednih pet godina. Reuters ističe kako bi se europske vlade mogle suočiti s otporom javnosti zbog povećanja vojnog budžeta, posebno u vrijeme ekonomske nesigurnosti.

Planovi NATO-a uključuju značajno povećanje broja vojnika i unapređenje protivvazdušne odbrane. Na primjer, Njemačka će morati da poveća broj Patriot sistema kako bi zaštitila trupe i baze. Ovo će zahtijevati značajna finansijska ulaganja, jer je samo za četiri Patriot jedinice potrebno 1,35 milijardi eura.

Dok europski lideri rade na jačanju odbrane, NATO se suočava s izazovom održavanja političke i ekonomske stabilnosti u regiji, zaključuje američka novinska agencija u svojoj analizi.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica