Naučite dijete da gleda na sat

Naučite dijete da gleda na sat

Vrijeme je apstraktan pojam i zato je djecu u uzrastu od četiri do pet godina teško naučiti gledati na sat, kaže francuski logoped Bernadet Gerit-Es.  

– Vrijeme je nešto što se ne vidi i zato je gledanje na sat mnogo kompliciranije od brojanja bombona, kaže ona!

To, međutim, nije sve. Djecu zbunjuje i to što se ovdje polazi od nule, a ne od jedinice i što sat ima 60 minuta, a dan 24 sata, dok se kod većine drugih stvari podložnih mjerenju kao osnova koristi broj 10 – kilogram ima 1.000 grama, metar 100 centimetara…

Da bi sve bilo još kompliciranije postoje i dvije vrste satova: oni sa kazaljkama i digitalni. Ovi drugi su poseban problem, jer se i minute izražavaju brojkama. Da bi dijete moglo shvatiti koliko je, recimo, 20.50, ono mora znati da broji barem do šezdeset.

Koliko nešto traje

Djetetu je teško shvatiti da dan ima 24 sata, jedan sat 60 minuta, a jedna minuta 60 sekundi.

Da bi mu to postalo jasnije, igrajte s njim jednostavnu igru. Zamislite određenu radnju i onda tražite od djeteta da procijeni koliko ona traje: jedan dan, jedan sat, jednu minutu, jednu sekundu.

Primjer: Koliko traje crveno svjetlo na semaforu, šišanje, kupovina u samoposluzi, putovanje na more…

U koliko sati se ruča, a u koliko se ide na spavanje?

Uzmite nekoliko listova papira i na svakom nacrtajte po jedan sat: prvi neka pokazuje sedam sati (kad dijete ustaje), drugi pola osam (vrijeme kad kreće u vrtić/školu), treći dva (kad ruča), četvrti osam (kad se kupa) i peti pola devet (kad ide na spavanje).

Poređajte ove listove na zid, slijeva nadesno. Kad dođe vrijeme za kupanje, skrenite djetetu pažnju na odgovarajući sat i tako redom. Djetetu će trebati samo nekoliko dana da zapamti položaj kazaljki na nacrtanim satovima i moći će pokazati pravi u trenutku kad, recimo, dođe vrijeme za spavanje.

Napravite sat od kartona

Papirni tanjur, dvije kazaljke isječene od kartona i rajsnadla. To je sve što vam je potrebno da biste napravili sat. Onda zatražite od djeteta da malu kazaljku stavi na dvojku, a veliku na 12, pa mu kažite:

– Sada je dva ujutru. Šta ti radiš u to vrijeme?

Kad dijete odgovori, nastavite igru tako što ćete pomjerati kazaljke i postavljati odgovarajuća pitanja. Dijete će s vremenom početi povezivati ono što pokazuje sat sa konkretnim trenucima u toku dana.

Približite im pojam o vremenu

– O događajima i planovima govorite u vremenskim terminima. Recimo: Ovo treba kuhati oko tri minute, pa imam vremena da namažem pekmez na kruh.

– Neka vam dijete pomogne kad programirate kuhinjski tajmer ili budilnik.

– Na prehrambenim proizvodima nađite rok trajanja i razgovarajte o tome koliko dana preostaje da se namirnica potroši.

– Recite djetetu kad pakuje meso koje ćete staviti u zamrzivač i pokažite mu kako na naljepnicama piše koji mu je rok trajanja.

– Objasnite mu koliko je vremena potrebno da se nešto skuha i zamolite da vas podsjeti da provjerite ono što ste ostavili na šporetu da se kuha.

AVAZ

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE