Naučnici UN-a: Moramo “sada ili nikada” ograničiti zagrijavanje

Naučnici UN-a: Moramo “sada ili nikada” ograničiti zagrijavanje

Naučnici UN-a predstavili su plan za koji vjeruju da može ograničiti korijenske uzroke opasnih klimatskih promjena, javlja BBC.

Ključno tijelo UN-a navodi u izvještaju da mora doći do “brzog, dubokog i trenutnog” smanjenja emisije ugljik-dioksida (CO2).

Globalne emisije CO2 trebale bi dostići vrhunac u roku od tri godine kako bi se spriječili najgori uticaji. Čak i tada, svijetu bi također bila potrebna tehnologija za isisavanje CO2 s neba do sredine stoljeća.

Nakon sporne sesije odobravanja na kojoj su naučnici i vladini zvaničnici prolazili kroz izvještaj red po red, Međuvladin panel UN-a za klimatske promjene (IPCC) sada je objavio svoje smjernice o tome šta svijet može učiniti kako bi izbjegao izuzetno opasnu budućnost.

Rezultati će biti katastrofalni

Prvo, loše vijesti – čak i ako se sve politike smanjenja emisije ugljik-dioksida koje su vlade uvele do kraja 2020. budu u potpunosti provedene, svijet će se i dalje zagrijati za 3,2C u ovom stoljeću.

Ovo otkriće izazvalo je bijes generalnog sekretara UN-a Antonija Guteresa (Guterres).

– Neki državni i poslovni lideri govore jedno a rade drugo. Jednostavno rečeno, lažu. A rezultati će biti katastrofalni – rekao je.

Ova vrsta porasta temperature dovela bi do toga da našu planetu pogode “neviđeni toplotni talasi, zastrašujuće oluje i široka nestašica vode”. Kako bi izbjegao tu sudbinu, svijet mora zadržati porast temperatura na ili ispod 1,5C u ovom stoljeću, kažu istraživači.

Dobra vijest je da ovaj najnoviji sažetak IPCC-a pokazuje da se to može učiniti, na ono što Guteres naziva “izvodljiv i finansijski zdrav način”. Ali održavanje niskih temperatura zahtijevat će velike promjene u proizvodnji energije, industriji, transportu, našim obrascima potrošnje i načinu na koji se odnosimo prema prirodi.

Ostati ispod 1,5C prema IPCC-u znači da emisije ugljika iz svega što radimo, kupujemo, koristimo ili jedemo moraju dostići vrhunac do 2025. godine, a nakon toga brzo pasti, dostižući neto nulu do sredine ovog stoljeća. Da to stavimo u kontekst, količina CO2 koju je svijet emitovao u posljednjoj deceniji ista je količina koja nam je preostala da ostanemo ispod ovog ključnog temperaturnog praga.

Igra je gotova za fosilna goriva

– Mislim da nam izvještaj govori da smo dostigli tačku sada ili nikad ograničavanja zagrijavanja na 1,5C- rekla je voditeljica IPCC-a Helen De Konik (Heleen De Coninck), profesorica društveno-tehničkih inovacija i klimatskih promjena na Tehnološkom univerzitetu u Ajndhovenu.

Govoreći za BBC News, rekla je:

– Moramo postići vrhunac naših emisija stakleničkih plinova prije 2025. i nakon toga ih vrlo brzo smanjiti. I morat ćemo učiniti negativne emisije ili uklanjanje ugljičnog dioksida u drugoj polovini stoljeća, ubrzo nakon 2050. kako bi se zagrijevanje ograničilo na 1,5C.

Sljedećih nekoliko godina je kritično, kažu istraživači, jer ako se emisije ne smanje do 2030. godine, to će učiniti gotovo nemogućim ograničavanje zagrijavanja kasnije ovog stoljeća. Ključ za to u kratkom roku bit će način na koji proizvodimo energiju. Srećom, solarni paneli i vjetroturbine nikada nisu bili jeftiniji, jer su u protekloj deceniji pojeftinili za oko 85 posto.

– Igra je gotova za fosilna goriva koja podstiču i ratove i klimatski haos. Nema mjesta za bilo kakve nove razvoje fosilnih goriva, a elektrane na ugalj i plin koje već imamo moraju rano zatvoriti- rekla je Kaisa Kosonen iz Greenpeacea, koja je bila posmatrač na sjednici IPCC-a.

Način života

No, dijeta i način života će također trebati promijeniti, s velikim mogućnostima za velike uštede ugljika prema autorima.

– Posjedovanje ispravnih politika, infrastrukture i tehnologije koje omogućavaju promjene u našim životnim stilovima i ponašanju može rezultirati smanjenjem emisije stakleničkih plinova za 40-70 posto do 2050. Ovo nudi značajan neiskorišteni potencijal. Dokazi također pokazuju da ove promjene načina života mogu poboljšati naše zdravlje – rekao je kopredsjedavajući IPCC-a Priadarši Šukla (Priyadarshi Shukla).

U praksi to znači da vlade čine više na poticanju hodanja i zdrave prehrane, te uspostavljaju infrastrukturu za daleko više električnih vozila. Jedan od najspornijih aspekata izvještaja odnosi se na uklanjanje ugljičnog dioksida iz atmosfere.

To se može učiniti na više različitih načina, uključujući sadnju drveća i unošenje promjena u poljoprivrednu praksu. Ali izvještaj otkriva da će nam trebati više od novih šuma kako bismo spriječili zagrijavanje preko opasnog praga od 1,5 C.

Održavanje niskih temperatura zahtijevat će mašine da uklone CO2 direktno iz atmosfere. Ovo je veoma sporno jer je tehnologija nova i trenutno veoma skupa. Neki učesnici u IPCC procesu su veoma skeptični da će ovi pristupi funkcionisati.

-Ideja o brzom smanjenju emisija i tehnologija velikih negativnih emisija izazivaju zabrinutost. U ovom izvještaju ima puno snova – rekao je profesorArtur Petersen (Arthur) sa UCL-a koji je bio posmatrač na sesiji odobravanja.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE