Nedim Sladić meteorolog: Volim što sam supermen nečijeg djetinjstva
Trebamo li ponijeti kišobran ili kupiti još drva ko bolje može znati od meteorloga Nedima Sladića. Osim što nas informiše o vremenskoj prognozi ovaj mladi meteorlog nam sve češće uljepša dan i izmami osmjeh na lice zanimljivim anegdotama. Od kuda ljubav prema meteorlogiji, kako reaguje na komentare i šta radi Nedim u slobodno vrijeme pročitajte u intervjuu.
1. Kada se javila ljubav prema meteorologiji?
– Ta očito neraskidiva ljubav je prisutna još od malena, budući da sam uvijek bio oduševljen meteorološkim pojavama, ali i brojevima koji su u ovoj nauci neizostavni dio. Također, u velikoj mjeri igra i ljubav prema prirodi i okolišu te prirodnim naukama. Fasciniran sam fizičkim procesima u atmosferi, tj. šta se dešava u pozadini prilikom definisanja sistema koji će odrediti specifične vremenske prilike nad određenim područjem. Primjera radi, nastankom oblaka, njegovim rađanjem i nestankom – odnosno šta je sve to potrebno u pozadini kako bi se razvio jedan oblak, koje će se razviti strujanje u odnosu na okolno područje i druge sisteme i sl. Na neki način to je kao da čitate recept za pripremu vašeg najdražeg jela. Također, bez teksta ostave i neke meteorološke pojave zahvaljujući pojedinim karakteristikama, a u zadnje vrijeme sve češće i ekstremni vremenski uslovi poput suše, vrućine, poplava, hladnih valova i sl.
2. Da li ste željeli da se bavite nečim drugim osim meteorologijom?
– Da. Povrh fizike i matematike koju volim, kroz gimnaziju sam strašno volio biologiju koju mi je tada predavala čuvena i legendarna prof. Subhija Kamenica, a naročito genetiku, zbog koje sam poželio da kao alternativu nedostatka studiju meteorologije u svojoj zemlji upišem genetiku i bioinžinjering. Međutim, u želji da prije ili kasnije nadogradim zvanje magistrom nauka meteorologije, završio sam srodnu nauku – softverski inžinjering – statistička i podatkovna analiza (Statistical Data Science).
3. Društvenim mrežama često kruže različite priče i anegdote o vama. Tako je jedna od njih i priča o nani koja je rekla da od kako ste vi počeli tumačiti vrijeme ona ne može drva nakupovati. Svakako ove anegdote imaju i dobru i lošu stranu, ali nas zanima koje su vama posebno drage i kako generalno reagujete na ovakve komentare.
– Anegdote su u zadnje vrijeme postale prilično viralne, pa je uistinu simpatično vidjeti šalu na moj račun koju rado prihvatim, naročito ako vidim da u njoj nema neke skrivene zlobe i sujete. Možda upravo ta nana i njena situacija sa drvima i najsimpatičnija, kao i ona da sam za nekoga Supermen nečijeg djetinjstva, jer vjerujem da je u ovo teško vrijeme u kojem se nalazimo lijepo i nekoga nasmijati, a kažu da je osmijeh sadaka. Pa ako nekoga nasmijem tim anegdotama, indirektno sam učinio dobro djelo, nekome će bar nakratko dan osmijehom se uljepšati. Na komentare sam kategoričnog stava – proletim preko njih kad imam vremena, ali više nemam snage da me dotiču. Ignore je pola zdravih živaca, i ta faza reakcije na loše komentare je uspješno prevaziđena. Obično kažu da se “za dobrim konjem diže prašina”, ili “psi laju, karavani prolaze”.
4. Svjedoci smo poplava, s druge strane uništava se okoliš, klima se mijenja, a uveliko na to utječu ljudi. Šta biste savjetovali kako da zaštitimo naš planet?
– Kolektivna svijest i veće poštovanje prema prirodi je nešto na čemu svi moramo poraditi. Klimatske promjene su prisutne, osjećamo ih kroz sve učestalije meteorološke ekstreme (toplotne i hladne valove, pojave suša, poplava, itd), čije reperkusije se odražavaju i na naše zdravlje, ali i živote. Sami smo krivi za maćehinski odnos prema prirodi. Moramo cijeniti šume, pluća naše zemlje. One nas štite od poplava, erozije tla, odrona, razornih vjetrova. Proizvode fundamentalni kisik. U gradskim sredinama ublažavaju ljetne žege i prečišćavaju zrak. Više je njihovih prednosti nego mana, stoga sa praksom nekontrolisane sječe se mora prestati. Riječna korita ne smijemo sužavati. Moramo ih širiti i redovno ih održavati čistima, kako bi nakupljena voda mogla teći neometano, a ne plaviti nakon svake veće kiše.
Nedim Sladić
5. Odnedavno ste počeli raditi na Novoj TV kao meteorolog. Kako je raditi kao reporter jer ste tokom proteklih dana imali priliku da i to isprobate?
– Od aprila 2021. mijenjam radno okruženje i priključujem se agilnom i dinamičnom timu Nove BH kao jedan od najmlađih članova ove kuće, a ujedno i najmlađem članu redakcije Informativnog programa u kojem također obnašam funkciju urednika i voditelja prognoze vremena. Na Novu BH dolazim sa jednom teškom zadaćom – popularizovati bh. meteorologiju u medijima na pravi način kroz brojne segmente – edukativne, zanimljive, ali i prezentacijske. Da zadaća ide uspješnim tokom pokazuje i sami rating gledanosti, koji često svrstava prognozu Nove BH u najgledanije programske segmente. Da, početkom novembra mjeseca dobio sam priliku da izvještavam uživo kao reporter, što vjerujem da je prije svega zasluga mog cjelokupnog doprinosa timu, ali i povjerenja koji su iskazali moji dragi dnevni urednici, Antonija Avram i Tomislav Đurić, kao i moja IP direktorica Jasmina Demirović. Reporterski posao za osobu koja i nema neko veliko novinarsko iskustvo je pomalo stresan, naročito u vanrednim okolnostima, jer imate malo vremena da upakujete najvažniju priču gledaocima. No, urednici su bili zadovoljni, pa mislim da sam i tu zadaću uspješno obavio.
6. Vaša priča zaista može poslužiti velikom broju mladih ljudi i motivisati ih. Šta biste savjetovali mladima koji još traže svoj put, a možda imaju želju za meteorologijom?
– Ciljajte u nebo, uvijek. Pa i ako promašite, velike su vjerovatnoće da ćete završiti među zvijezdama. I da, izazovi i prepreke su tu da nas potkuju i osnaže, ma koliko nas u početku ljutili i demotivisali, ali na takvim sitnicama ne smijemo pokleknuti. Hrabro i uspravne glave koračati naprijed. Pronađite nešto u čemu se prepoznate i usavršavajte se. Sinusoida u životu je dobra, pozitivni linearni trend poželjan, ali ne i uvijek dobar, jer amplituda u životu treba biti. Evo pogledajte kako je meni – borim se za svoje snove, ciljeve mukotrpno, ali na kraju ću se i izboriti. Nema odustajanja. Bog voli hrabre, sreća prati hrabre. Amplitude me prate, ali sam opet na nogama. Borim se s valovima dok ne uplovim u mirnu luku.
7. Imate li slobodno vrijeme i kako ga provodite?
– Otkako je 2020. godina započela vrlo malo vremena imam za sebe. Uistinu puno radim. A ako ga i imam, izađem najčešće prohodati. Najviše slobodnog vremena nađem na godišnjem odmoru kada volim negdje otputovati, budući da su mi putovanja velika strast i nagrada za uloženi trud tokom godine.
Razgovarala: Elvedina Obuća
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE