Neopravdana poskupljenja još čekaju na reakciju nadležnih

Neopravdana poskupljenja još čekaju na reakciju nadležnih

Povodom Svjetskog dana prava potrošača, koji se obilježava 15. marta, širom BiH organizovane su različite aktivnosti kojima je ukazano na izazove s kojima se potrošači susreću. Posebno, u uslovima trenutne inflacije. U čitavom svijetu potrošači su temelj ekonomije, a njihova zaštita i osnaživanje su ključni u stvaranju ravnopravnijeg i pravilnijeg tržišta. Međutim, o tome se veoma malo govori, pa čak ni sami potrošači ne ulažu često prigovore na neopravdano divljanje cijena na, gotovo, svakodnevnoj bazi.

Kako i koliko danas se troši, ekonomista Igor Gavran za N1 odgovara: veoma teško. Bez obzira na to što su se razlozi za povećanje cijena odavno izgubili, i dalje svjedočimo povećanju cijena, posebno, osnovnih životnih namirnica.

“Potrošačima je sve teže. Većina njih imaju ista novčana primanja kakva su imala i ranije ili su neznatno povećana. Veliki broj njih nema nikakva primanja ili su u stanju socijalne potrebe. Istovremeno ne vide nikakvu intervenciju za zaštitu njihovih prava”, smatra Gavran.

Iako zvanična statistika govori o nekim procentima od oko 17% za prethodnu godinu i već nekoliko procenata u ovoj godini, realnost je da su ta poskupljenja veća, ne samo od 20%, nego i mnogo više za određene proizvode. Jer, sjetimo se, neki od njih u odnosu na prošlu godinu poskupili su dvostruko.

“Poskupljenja su počela i prije ovog zvaničnog udara inflacije, samo što su bila nešto sporija”, podsjeća Gavran i pojašnjava koja su to potencijalna rješenja.

“Dugoročna strateška rješenja su smanjenje troškova poslovanja privrede, podrška domaćoj proizvodnji, da bismo imali što više domaćih proizvoda, a da bi oni imali što manje troškove proizvodnje. Međutim, svjedoci smo u posljednje vrijeme, iako su troškovi troškovi poslovanja smanjeni, iako su cijene goriva smanjenje, cijene plina takođe, da cijene na policama nisu niže”, kaže Gavran.

Uz to, mnogo je tu prostora i za zloupotrebe, konstatuje, gdje je neophodna reakcija države kroz inspekcijske sankcije, ali ako treba, i administrativnim ograničenjima cijena.

“Jednostavno, ako je neko povećao cijenu proizvoda za 10 ili 15%, prošle godine pravdajući to poskupljenjem goriva, a sada neće da spusti tu cijenu kada je gorivo pojeftinilo, treba da se na to natjera”.

Zašto izostaje reakcija nadležnih, Gavran zaključuje, da je to dijelom zbog jednostavne neodgovornosti i osjećaja za potrebe građana, a drugi razlog je čisto novčani, gdje se javni prihodi i prihodi budžeta doživljavaju kao vlastiti, a što su cijene veće, biće veći i prihodi.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE