Netanyahu razmatra iseljavanje civila iz Gaze i blokiranje pomoći onima koji ostanu

Netanyahu razmatra iseljavanje civila iz Gaze i blokiranje pomoći onima koji ostanu
FILE - Palestinians displaced by the Israeli air and ground offensive on the Gaza Strip, walk past sewage flowing into the streets of the southern town of Khan Younis, Gaza Strip, on July 4, 2024. Israel’s military on Sunday Aug. 25, 2024 said polio vaccines for more than 1 million people had been delivered to Gaza, after the first confirmed case of the disease in the territory in a quarter-century. (AP Photo/Jehad Alshrafi, File)

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu razmatra plan potpunog zatvaranja sjeverne Gaze i blokiranja humanitarne pomoći u tom području u pokušaju izgladnjivanja militanata Hamasa, piše Associated Press. Ako bi se ovaj plan sproveo, to bi dovelo do zarobljavanja stotina hiljada Palestinaca koji ne žele ili ne mogu napustiti svoje domove.

Plan koji je Netanyahuu i izraelskom parlamentu predložila grupa penzionisanih generala eskalirao bi pritisak, dajući Palestincima sedmicu da napuste sjevernu trećinu pojasa Gaze, uključujući grad Gazu, koji bi bio proglašen zatvorenom vojnom zonom.

Oni koji ostanu smatrali bi se borcima, što znači da bi vojni propisi dopuštali trupama da ih ubijaju, te bi im bila uskraćena hrana, voda, lijekov i gorivo, prema kopiji plana koju je agenciji Associated Press dala osoba koja ga je sačinila, a koja tvrdi da je to jedini način da se razbije Hamas na sjeveru i izvrši pritisak na njega da oslobodi preostale taoce.

Plan predviđa da Izrael zadrži kontrolu nad sjeverom na neodređeni period kako bi pokušao stvoriti novu administraciju bez Hamasa, te bi se time podijelio pojas Gaze na dva dijela.

Vlada nije donijela odluku da se u potpunosti provede takozvani “Generalski plan” i nejasno je koliko se ozbiljno razmatra.

Na pitanje da li su naredbe za evakuaciju u sjevernoj Gazi označile prve faze “Generalskog plana”, portparol izraelske vojske potpukovnik Nadav Shoshani rekao je ne.

Takav plan nismo dobili”, naveo je on.

Međutim, jedan zvaničnik koji je upoznat s tim rekao je da se dijelovi plana već provode, ne precizirajući koji dijelovi. Drugi zvaničnik je rekao da je Netanyahu “pročitao i proučio” plan, “kao i mnogi planovi koji su do njega dolazili tokom rata”, ali nije rekao da li je išta od toga usvojeno. Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti, jer se o planu ne bi trebalo javno raspravljati.

Grupe za ljudska prava kažu da bi plan vjerovatno podrazumijevao izgladnjivanje civila i da je to u suprotnosti s međunarodnim pravom, koje zabranjuje korištenje hrane kao oružja i prisilno premještanje. Optužbe da Izrael namjerno ograničava hranu na Gazu su centralne za slučaj genocida koji je pokrenut protiv njega na Međunarodnom sudu pravde, optužbe koje Izrael poriče.

Koalicija izraelskih nevladinih organizacija je pozvala međunarodnu zajednicu da djeluje, ističući da “postoje alarmantni znakovi da izraelska vojska počinje tiho provoditi” plan.

Države imaju obavezu da spriječe zločine gladovanja i prisilnog premještanja”, navele su organizacije.

“Bolje umrijeti nego otići”

Do sada je vrlo malo Palestinaca poslušalo najnoviju naredbu o evakuaciji. Neki su stariji, bolesni ili se boje da napuste svoje domove, ali mnogi se plaše da nema sigurnog mjesta gdje mogu da odu i da im nikada neće biti dozvoljeno da se vrate. Izrael je spriječio povratak onih koji su pobjegli ranije u ratu.

Svi stanovnici Gaze se plaše plana”, rekla je Jomana Elkhalili, 26-godišnja palestinska humanitarna radnica za Oxfam koja živi u gradu Gaza sa svojom porodicom.

Ipak, neće pobjeći. Neće ponovo pogriješiti… Znamo da mjesto tamo nije sigurno”, rekla je ona, misleći na južnu Gazu, gdje je većina stanovništva stisnuta u sumornim šatorskim kampovima, a zračni napadi često pogađaju skloništa.

Zato ljudi na sjeveru kažu da je bolje umrijeti nego otići”, dodala je.

Kako navodi AP, plan se pojavio kada je Hamas pokazao trajnu snagu, ispalivši rakete na Tel Aviv i pregrupisavši se u područjima nakon povlačenja izraelskih trupa, dovodeći do ponovljene ofanzive.

Nakon godinu dana razornog rata s Hamasom, Izrael ima mnogo manje kopnenih trupa u Gazi nego prije nekoliko mjeseci, a posljednjih sedmica je skrenuo pažnju na Hezbollah, pokrenuvši invaziju na južni Libanon. Nema naznaka napretka u pogledu prekida vatre ni na jednom od frontova.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE