Neviđeno od rata u Vijetnamu: Izrael je Gazu gađao bombama teškim gotovo 1.000 kilograma

Neviđeno od rata u Vijetnamu: Izrael je Gazu gađao bombama teškim gotovo 1.000 kilograma

U prvom mjesecu rata u Gazi, Izrael je izbacio stotine masivnih bombi, od kojih su mnoge mogle ubiti ili raniti ljude udaljene više od 300 metara, sugeriše analiza CNN-a i kompanije za umjetnu inteligenciju Synthetaic.

Satelitske slike iz tih ranih dana rata otkrivaju više od 500 udarnih kratera promjera preko 12 metara, u skladu s onima koje su ostavile bombe od gotovo 1.000 kilograma. One su četiri puta teže od najvećih bombi koje su Sjedinjen Američkee Države bacile na ISIL u Mosulu u Iraku tokom rata protiv tamošnje ekstremističke skupine.

Stručnjaci za oružje i ratovanje krive opsežnu upotrebu teškog streljiva kao što je bomba od 1.000 kilograma za veliki broj žrtava. Stanovništvo Gaze zbijeno je mnogo više nego bilo gdje drugdje na zemlji, tako da upotreba tako teške municije ima dubok učinak.

“Korištenje bombi od 1.000 kilograma u tako gusto naseljenom području kao što je Gaza znači da će trebati desetljeća da se zajednice oporave,” rekao je John Chappell, zagovaratelj i pravni suradnik u CIVIC-u, grupi sa sjedištem u DC-u usmjerenoj na smanjenje štete civilima u sukobu.

Izrael se našao pod međunarodnim pritiskom zbog razmjera razaranja u Gazi, a čak je i vjerni saveznik američki predsjednik Joe Biden optužio Izrael za “neselektivno bombardiranje” obalnog pojasa.

Izraelski dužnosnici tvrde da je njegova teška municija neophodna za eliminaciju Hamasa.Također tvrde da Izrael čini sve što može kako bi smanjio civilne žrtve na minimum.

“Kao odgovor na Hamasove barbarske napade, IDF djeluje na demontiranju Hamasovih vojnih i administrativnih sposobnosti. Za razliku od Hamasovih namjernih napada na izraelske muškarce, žene i djecu, IDF slijedi međunarodno pravo i poduzima izvedive mjere opreza kako bi ublažio štetu civilima”, izjavile su Izraelske odbrambene snage (IDF) u izjavi u odgovoru na izvještavanje CNN-a.

Hamas se oslanja na razgranatu mrežu tunela za koje se vjeruje da presjecaju pojas Gaze. Zagovornici izraelske kampanje u Gazi tvrde da teška municija djeluje kao razarač bunkera, pomažući uništavanju Hamasove podzemne infrastrukture.

Ali bombe od 1.000 kilograma zapadne vojske obično koriste štedljivo, kažu stručnjaci, zbog njihovog potencijalnog utjecaja na gusto naseljena područja poput Gaze. Međunarodno humanitarno pravo zabranjuje neselektivno bombardiranje.

Marc Garlasco, bivši američki odbrambeni obavještajni analitičar i bivši UN-ov istražitelj ratnih zločina, rekao je da gustoća izraelskog prvog mjeseca bombardiranja Gaze “nije viđena još od Vijetnama”.

Garlasco, sada vojni savjetnik u PAX-u, nizozemskoj nevladinoj organizaciji koja se zalaže za mir, za CNN je pregledao sve incidente analizirane u ovom izvještaju.

“Morali biste se vratiti na Vijetnamski rat da napravite usporedbu. Čak ni u oba iračka rata nikad nije bilo tako gusto”, rekao je Garlasco.

Teška municija, uglavnom proizvedena u SAD-u, može izazvati veliki broj žrtava i može imati smrtonosni radijus fragmentacije, područje izloženosti ozljedama ili smrti oko mete do 365 metara.

Stručnjaci za oružje i ratovanje krive opsežnu upotrebu teškog naoružanja, kao što je bomba od oko 1.000 kilograma, za ogroman broj žrtava. U Gazi je od 7. oktobra ubijeno je oko 20.000 ljudi.

Grafika: CNN

Grafika: CNN

Većina poginulih su, prema tim podacima, žene i djeca.

CNN se udružio s američkom kompanijom za umjetnu inteligenciju Synthetaic koja je koristila brzu automatsku kategorizaciju slike (RAIC) za otkrivanje kratera, oblaka dima i oštećenih zgrada na satelitskim snimkama iznad Pojasa Gaze. Nalazi su ručno pregledani od člana Synthetaica, kao i novinara CNN-a.

Nalazi CNN-a i Synthetaica “otkrivaju i naglašavaju čisti intenzitet bombardiranja u vrlo kratkom vremenskom razdoblju”, prema Annie Shiel.

Bombe od oko 1.000 kilograma istaknute su u napadima na perimetar grada Gaze, epicentra izraelske vojne operacije u oktobru i većem dijelu novembra.

Izraelske su kopnene snage na kraju opsjele grad početkom novembra. Uzorak bombardiranja koji se vidi na satelitskim slikama sugerira da je teško bombardiranje oko grada Gaze možda utrlo put njegovom okruživanju.

U izbjegličkom kampu Jabalija u sjevernom pojasu Gaze, satelitske slike pokazale su dva velika kratera u skladu s izraelskim bombardiranjem 31. oktobra, koje je UN osudio kao “nesrazmjeran napad koji bi mogao biti ravan ratnim zločinima”. Odnio je više od 100 života, prema civilnom nadzorniku štete Airwars, i prouzročio katastrofalnu štetu u gusto naseljenom području.

Jedan zaposlenik Al Jazeere izgubio je 19 članova svoje porodice u bombaškom napadu, za koji Izrael tvrdi da je bio usmjeren na zapovjednika Hamasa Ibrahima Biarija, ubivši ga i uništivši njegovu bazu.

Dva kratera koja su ostala nakon napada, a koje su stručnjaci opisali kao “potresne” po svom udaru, bila su široka 24 metra, odnosno 13 metara), prema satelitskim snimkama.

Bivši savjetnik State Departmenta Lewis rekao je da je napad na Jabalyu 31. oktobra bio “nešto što SAD nikada ne bi učinile”.

“Svakako se čini da je (Izraelova) tolerancija prema civilnoj šteti u usporedbi s očekivanim operativnim koristima znatno drugačija od onoga što bismo prihvatili kao SAD”, rekao je Lewis.

Veliki krater koji odgovara bombi od oko 1.000 kilograma može se vidjeti na obalnoj autocesti koja prolazi kroz kamp Al Shati’ ili Beach. U četvrti sjeverno od kampa, 14 kratera koji označavaju bombe od oko 1.000 kilograma pojavljuju se na jednom kvadratnom kilometru.

Veliki smrtonosni radijus fragmentacije bombe od 1.000 kilograma od 365 metara vidljiv je u mnogim video zapisima koje je pregledao CNN, gdje se vidi kako je nekoliko zgrada sravnjeno s zemljom u jednom udaru.

Izrael je 24. oktobra pogodio lokaciju manje od 100 metara udaljenu od bolnice Wafa. U intervjuu za Al Jazeeru gotovo odmah nakon udara, direktor bolnice, Fouad Najm, rekao je da je napad “prestravio pacijente i medicinare”. Bolnica je od tada prestala raditi zbog dugotrajnih napada u blizini i nestanka goriva.

Nije jasno je li eksplozija 24. oktobra prouzročila značajnu štetu bolnici.

CNN je geolocirao video eksplozije i usporedio ga s kraterima od 12 i 15 metara, što odgovara bombama od 1000 kilograma, na satelitskim slikama.

“Jasno je da je bolnica unutar smrtonosnog raspona fragmentacije bombe od 1.000 kilograma. Vjerovatno bi prouzročilo štetu”, rekao je Garlasco iz PAX-a.

U jednom području u blizini kampa Beach, sedam škola bilo je unutar smrtonosne zone fragmentacije od najmanje pet kratera. Satelitske snimke snimljene 6. novembra pokazale su razaranje velikih razmjera u tom području. Te satelitske slike također su pokazivale izraelska oklopna vozila u i oko škola.

“Kada koristite oružje tako blizu civilne zgrade, nemoguće je ukloniti mogućnost oštećenja od oružja. Nešto će ga pogoditi”, rekao je Garlasco.

Šestog dana svoje ofanzive, izraelske zračne snage rekle su u da su izbacile 6.000 komada municije od početka rata, u prosjeku 1.000 bombi dnevno. Izraelska vojska je 10. decembra rekla da je napala više od 22.000 ciljeva u Gazi. ​

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE