Nezakonitosti utvrđene kod 70 posto provjeravanih institucija

Nezakonitosti utvrđene kod 70 posto provjeravanih institucija

Dobra je vijest da je Ured za reviziju institucija Federacije gotovo u potpunosti ispunio svoj godišnji plan i objavio 89 revizorskih izvještaja. Međutim, više od 60 posto provjeravanih institucija i preduzeća nije dobilo pozitivno mišljenje o finansijskom poslovanju, dok je kod više od 70 posto kontroliranih utvrđeno nezakonito postupanje.

Ranije preporuke

Kazao je to za „Avaz“ zastupnik SBB-a u Parlamentu FBiH i član Komisije za reviziju Adis Arapović. Dodao je da skoro polovina ranijih preporuka Ureda nije ispoštovana, posebno na nivou kantona, čime se, možda, ciljano obesmišljava vrhovna federalna revizija. 

– To je sve alarm za uzbunu, prvo tužilaštva, pa onda javnosti i Parlamenta. Brojna su otvorena pitanja u vezi s kontrolom utroška javnog novca i zakonitog postupanja institucija i javnih preduzeća. Prvi problem je obuhvat revizije. Primjera radi, u FBiH postoji 315 preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, a revizija tokom jedne godine obuhvati samo 17. Neka od javnih preduzeća nikada nisu bila pod lupom revizije, neka budu svakih 10 godina – pojasnio je Arapović.

Arapović: Alarm za  uzbunu
Arapović: Alarm za uzbunu

Prema njegovim riječima, s ovako malim kapacitetima Ureda za reviziju i ovako velikim javnim sektorom, bolja kontrola je nemoguća, a nezakonito postupanje i loše finansijsko poslovanje je pravilo, a ne izuzetak. 

– Slično stanje je i s revizijom federalnih institucija. Broj ministarstava, agencija, zavoda, fondova, općina i drugih javnih organa daleko nadilazi kapacitet Ureda za reviziju. Nezakonito i neodgovorno postupanje servirano na volju rukovodilaca kojima revizija ne predstavlja veliku prijetnju. Na kraju, kada revizija i utvrdi neodgovorno finansijsko ili nezakonito postupanje, ti negativni revizorski izvještaji zabavljaju javnost nekoliko dana – naglasio je Arapović.

Istakao je da krivicu utvrđuju tužilaštvo i sud, a ukoliko se postupak pokrene, dok je ključna karika u tom postupku upravo Komisija za reviziju Parlamenta FBiH, koja može vratiti smisao reviziji i njihovom trudu, pohvaliti odgovorne, a one druge odstraniti iz udobnih fotelja, a neke i iza rešetaka.

Brojne opstrukcije

– Postojale su brojne opstrukcije dok Komisija nije konačno formirana prije mjesec. Pitanja koja moramo postaviti su zašto su trebala 23 mjeseca od općih izbora ili 20 mjeseci od konstituiranja Parlamenta da se Komisija formira? Ko su zaštićeni direktori? Zašto neke institucije i preduzeća nikada nisu kontrolirana? Ko ih štiti? – zapitao se Arapović. 

Dodao je da se u FBiH godišnje potroši blizu 15 milijardi KM iz javnih budžeta – federalnog, kantonalnog i lokalnog nivoa.

38 subjekata revidirano je prvi put

– Ured za reviziju institucija objavio je 89 izvještaja finansijskih revizija. Od 89 izvršenih revizija, 38 subjekata revidirano je prvi put, koji su imali ukupno izvršenje od 309.629.651 KM. Za finansijske izvještaje dato je 35 pozitivnih mišljenja, 45 mišljenja s rezervom, osam negativnih i jedno suzdržano mišljenje. Za usklađenost sa zakonima i drugim propisima dato je 11 pozitivnih mišljenja, 74 mišljenja s rezervom i četiri negativna mišljenja – saopćeno je iz Ureda. 

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE