Nikad ne preskačite čišćenje ovih šest mjesta u domu

Nikad ne preskačite čišćenje ovih šest mjesta u domu

Redovito održavanje ovih mjesta pomoći će vam da se osjećate sigurnije domu, i možda i važnije, produljiti životni vijek kućanskim aparatima.

Dubinsko čišćenje nekih skrivenih dijelova doma možda je prljav posao, ali ne smije se preskakati ako želite izbjeći katastrofu! Redovito održavanje ovih mjesta pomoći će vam da se osjećate sigurnije domu, i možda i važnije, produljiti životni vijek kućanskim aparatima.

Naime, ako se predugo zanemaruju, prljave nakupine na pogrešnim mjestima mogu dovesti do kvarova uređaja ili čak kućnih katastrofa poput požara ili poplave. Evo šest najvažnijih područja koja treba redovito čistiti kako bi se spriječili hitni slučajevi:
1. Čišćenje stražnje strane hladnjaka

Prašnjave zavojnice kondenzatora usporavaju rad hladnjaka, čineći ga manje energetski učinkovitim i skraćujući mu životni vijek. Imajte na umu da neki hladnjaci zahtijevaju posebne tehnike čišćenja, a sve bi trebao očistiti stručnjak. Valjalo bi čistiti dva puta godišnje.

Ako ćete se sami upuštati u ovu avanturu čišćenja dovoljno je da imate usisavač. Zavojnice su najčešće pokrivene zaštitnom pločom. To je jedini dio koji smijete skinuti kako biste očistili prašinu nakupljenu ispod ploče. Ako imate ugradbeni hladnjak ovaj posao svakako prepustite stručnjaku, da ponovimo, dva puta godišnje!
2. Filter za perilicu posuđa

Ako imate perilicu posuđa s filterom za ručno čišćenje, ako ga redovito ne čistite, u jednom ćete trenutku osjetiti neugodan miris ili mrlje na čistom posuđu. Filter perilice posuđa valjalo bi čistiti barem jednom mjesečno. Ako se nakupi previše prljavštine perilica neće moći raditi i vjerojatno će poplaviti. Filter ćete najučinkovitije očistiti vrućom vodom, deterdžentom za pranje posuđa i starom četkicom za zube. Ako je nakupljena tvrdokorna masnoća ostavite pola sata da se namače prije samog zahvata ribanja.
3. Sušilica rublja

Ako ste sretnik sa sušilicom, pobrinite se osigurati joj kvalitetan životni vijek. Detaljno i temeljito sušilice dovoljno je provesti jednom godišnje.
4. Filter perilice rublja

Filter perilice rublja trebalo bi čistiti barem jednom mjesečno, ovisno o tome koliko često perete rublje. Većina filtera može se efikasno isprati pod vrućom vodom. Ako niste duže vrijeme čistili filter, prije čišćenja se osigurajte. Na pod stavite stare novine i ručnik jer možete očekivati da će iz filtera iscuriti ustajala voda i zalutali predmeti.
5. Odvod kade i/ili tuša

Vjerojatno ne razmišljate o čišćenju odvoda kade ili tuša dok ne shvatite da je zaštopan. Ako vam je jedini problem voda koja ne otječe, najvjerojatniji uzrok začepljenja je kosa.

Ako primjećujete neugodan miris koji ne nestaje ili imate iste probleme s drugim odvodima, mogli biste se suočiti s većim problemom i vjerojatno je najbolje kontaktirati vodoinstalatera. Stoga, kako biste izbjegli ovakav scenarij, dobro očistite odvod nakon svakog tuširanja, posebice nakon pranja kose.
6. Oluci

Čišćenje oluka posao je za proljeće i jesen, ali ako se ne možete sjetiti kada ste to zadnji put napravili – učinite to sada. Provjerite ima li začepljenja na odvodnom kanalu. Jednostavan trik kojim ćete provjeriti prohodnost oluka je da s krova pomoću crijeva za zalijevanje puštate vodu niz oluk, ako zapinje pojačajte mlaz kako bi se prljavština isprala, piše Večernji list.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica