Nizozemska u ljepotici Eura savladala žilavu Ukrajinu

Reprezentacija Nizozemske pobijedila je u Amsterdamu u okviru 1. kola Evropskog prvenstva selekciju Ukrajine rezultatom 3:2 pa su tako opravdali ulogu favorita u ovom meču i na najbolji način startali turnir.

Nizozemci su žestoko krenuli u utakmicu pa su u prvih pet minuta imali dvije velike prilike preko Depaya i Dumfriesa. Međutim, oba puta je fantastično odbranio Bushchan.

U 28. minuti Ukrajinci su bezuspješno tražili penal nakon što je Yarmolenko pao poslije duela u šesnaestercu, a Bushchan je potom sjajno odbranio udarac Wijnalduma.

Prije odlaska na odmor još jednu dobru priliku za Nizozemsku propustio je Dumfries, ali se na odmor otišlo bez pogodaka.

Međutim, u nastavku meča revija pogodaka. Prvo je u 52. minuti Wijnaldum doveo Nizozemsku u vodstvo nakon što je pokupio jednu odbijenu loptu, a na sličan način je Weghorst je sedam minuta kasnije udvostručio prednost.

I kada se činilo da je utakmica gotova, u razmaku od samo četiri minute, od 75. do 79. minute, Ukrajina je došla do izjednačenja. Prvo je Yarmolenko postigao spektakularan gol odličnim udarcem iz daljine, a onda je Yaremchuk sjajno glavom matirao Nizozemce za 2:2.

Ipak, pet minuta prije kraja meča Dumfries je na asistenciju Akea postigao gol za konačnih 3:2.

Nizozemsku i Ukrajinu već u četvrtak očekuju utakmice u drugom kolu u kojem će igrati protiv Austrije, odnosno Sjeverne Makedonije.

Rezultat i strijelci:

Nizozemska – Ukrajina 3:2 (Wijnaldum 52′, Weghorst 59′, Dumfries 85′ – Yarmolenko 75′, Yaremchuk 79′)