Njemačka finansira uklanjanje mina na području Majevice s 8,7 miliona eura

Njemačka finansira uklanjanje mina na području Majevice s 8,7 miliona eura

Savezna Republika Njemačka se obavezala da će u periodu od 1. jula 2022. do 31. decembra 2024. godine finansirati deminiranje na području Majevice sa 8,7 miliona eura.

Naime, deminiranje sve više postaje preduslov za privredna ulaganja u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Ambasade SR Njemačke u BiH

Ekonomski razvoj često može početi tek kada gradovi, općine ili određene regije dobiju “pečat”- “bez mina”. To je prepoznalo i pet općina u majevičkom kraju: Lopare, Sapna, Ugljevik, Teočak i Čelić. Općine su udružili snage mimo etničkih granica kako bi u buduće zajednički razvijale mjere za promociju ekonomije.

Posebno u oblasti promocije turizma postoje obećavajući planovi za region. Različiti potencijalni investitori, među njima i za izgradnju hotela i ski staze, izrazili su interes da postanu aktivni u regionu.

Veliki problem je stajao na putu budućim investicionim planovima: kao posljedica rata, velika područja u ovih pet općina su još uvijek kontaminirana minama i neeksplodiranim ubojitim sredstvima. Ukupno 15 minski sumnjivih područja ukupne površine veće od 26 kvadratnih kilometara ometa budući razvoj regije, posebno u oblasti turističke promocije.

Deminiranje ovoga područja ima finansijski obim koji ovih pet općina ne mogu same prikupiti. Stoga su odlučili potražiti međunarodnu pomoć zajedno sa regionalnom kancelarijom Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini u Tuzli. Oni su već pronašli potencijalne investitore za promociju turizma. Međutim, preduslov za svaku investiciju je da region prethodno bude „potpuno očišćen od mina“. Ali, zbog veličine područja zahvaćenih minama i pratećih troškova sa okruglo 8,7 miliona eura za deminiranje, do sada niko nije bio spreman da finansira deminiranje na području Majevice.

Saradnja ovih pet zajednica mimo etničkih granica – dvije zajednice u Republici Srpskoj, tri u Federaciji – sa zajedničkim ciljem prevazilaženja prošlosti i zajedničkog gledanja u budućnost je uspješan primjer pomirenja u praksi. Ljudi u regionu imaju pristup radnim mjestima koje će kroz turizam biti otvoreni u budućnosti i to na održiv način.

Ovo je uvjerilo njemačku ambasadu u Sarajevu da je ovaj projekat vrijedan podrške.

Time se stvaraju uslovi za dalja ulaganja, posebno u oblasti turizma i omogućava finansiranje od strane drugih donatora. Deminiranje provode dvije međunarodne nevladine organizacije Mine Advisory Group (MAG) i Norwegian People’s Aid (NPA).

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE