Njemačka se polako suši

Njemačka se polako suši

Njemačka je još bogata vodom. Međutim, novi podaci pokazuju da je gubitak vode konstantan i znatan, a obim svega toga se još ne može predvidjeti.

Neke stvari se bolje vide odozgo.

Džaj Famileti, direktor Globalnog instituta za vode na Univerzitetu Saskatun, Kanada, za NASA, i Njemačkog centra za vazduhoplovstvo i svemirske letove, procenjuje podatke sa satelita Grejs. Rezultati do kojih je došao ga zabrinjavaju.

“Jednostavno rečeno, Njemačka je za 20 godina izgubila vodu veličine Bodenskog jezera. To je nezamisliva količina vode.”

Skoro 20 godina dva satelita Grejs krajnje precizno mjere promjene Zemljine teže, koje su uzrokovane, na primjer, promjenama u količni vode.

“Procjena podataka pokazuje nam negativan trend. Gubitak vode u Njemačkoj je oko 2,5 gigatone ili kubnih kilometara godišnje. To je čini jednim od regiona s najvećim gubitkom vode na svijetu”, kaže Famileti.

Famileti samo utvrđuje činjenice, ne spekuliše o uzrocima, ali druge analize pokazuju da su klimatske promjene u prvom planu. S jedne strane, povišene temperature dovode do većeg isparavanja, sa druge strane, tokom jakih kiša taj višak vode jednostavno otiče i ne dospijeva u podzemne rezervore voda.

Podaci sa satelita Grejs su relativno grubi, prikazani su u kvadratima s dužinom stranice od 150 kilometara. Ali, čak i tako možete vidjeti određene regionalne razlike.

“A ako dobro pogledate, možete vidjeti da je posebno visok nivo vode koji se povlači u regionu oko Lineburga, kao i na jugozapadu, u Baden-Virtembergu, i na jugoistoku, u Bavarskoj”, kaže on.

Međutim, praktično cijela Njemačka je crvena, a to znači i da je svuda sve manje vode.

To je problem, posebno u akutnim fazama suše. To se primijetilo već prethodnih godina: tokom dužih sušnih perioda, kao u ljeto 2018, već je bilo regionalnih problema s javnim vodosnabdijevanjem. Biljke su uvenule na poljima i drveće u šumama teško stradalo.

Poljoprivreda je i krivac i žrtva. U nevolji, farmeri traže svoj spas u sve većem navodnjavanju. Privatna domaćinstva protiv suše takođe se bore koristeći mnogo vode, čak i ako im se samo osušio travnjak.

To su još problemi koji se javljaju u pojedinim godinama ili na pojedinim lokacijama. Ali, Martin Grambou, hidrolog i glavni ekonomista za vodu u bavarskom Ministarstvu za zaštitu životne sredine, upozorava na podatke iz misije Grejs.

“Postoje stvari koje mi još nismo objavili, ali koje, nažalost, potvrđuju tu sliku. Njemačka ima sistemski deficit vode, a neprijatna stvar u vezi s tim je da se to dugo, dugo ne primjećuje. A kada postane primjetno, prekasno je.”

Hidrolozi stoga pozivaju na mjere predostrožnosti. Nova vodoprivredna područja morala bi da budu zaštićena, a veće mreže snabdijevanja mogle bi da obezbjede da sve oskudniji resurs vode bude dostupan svuda i u narednim decenijama.

Ali, iako je vode sve manje, potrošnja tog blaga je posljednjih godina ponovo porasla.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica