Nova Njemačka na Balkanu

Svako se češe tamo gdje ga svrbi. Tako je i Milorad Dodik, nakon razgovora s njemačkom ministricom vanjskih poslova Analenom Berbok (Annalena Baerbock), potrčao da okupljenim novinarima ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu uzme muštuluk i prenese da na sastanku nije bilo govora o sankcijama njemu, njegovoj partiji i entitetu kojim vlada.

Panika i strah

Još je – a da ga niko nije ni pitao – olovkom debelo podvukao da ni on ni RS nemaju plan o otcjepljenju, otkrivajući tako podsvjesnu paniku i strah od dana i mjeseci koji dolaze, a u kojima će, očigledno, slabiti utjecaj ruskih pokrovitelja njegove separatističke politike, uz paralelno jačanje nove, robusnije i politički daleko aktivnije evropske i njemačke uloge na zapadnom Balkanu.

Simbolično, posjeta ministrice Berbok ovom dijelu Evrope, u jeku Putinove agresije na Ukrajinu, ne svjedoči samo o tome da se Evropa napokon probudila i da s punom pažnjom prati šta se dešava u njenom dvorištu nego je i siguran znak da je definitivno okončana era bivše njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je na zapadnom Balkanu podržavala stabilokratiju, godinama žmireći, zbog održanja kakvog-takvog mira, na jačanje autokratskih i korumpiranih nacionalističkih režima i pojedinaca.

Dok je Merkel, pri kraju svog mandata, išla u Moskvu i, između ostalog, lobirala kod Vladimira Putina da Rusija prizna novog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita (Christian Schmidt), Berbok je u Sarajevu – doduše u drastično izmijenjenim geopolitičkim okolnostima – demonstrirala snažnu i nepokolebljivu podršku i OHR-u, i Šmitu, i njegovim bonskim ovlastima, očito ne hajući previše šta o tome misle i kakvu će reakciju imati Ruska ambasada u BiH ili sama službena Moskva.

Hladan tuš

Također, Berbok je iznijela i svoj stav o predstojećim općim izborima u BiH. Naglasila je da su demokratski i fer izbori bitni za svaku zemlju i da izborni integritet mora biti ojačan.

– Izbori se trebaju održati u planiranom terminu, u oktobru – dodala je šefica njemačke diplomatije, uz eksplicitan zahtjev da se kroz izbornu reformu o kojoj se razgovara u BiH moraju provesti i poštovati presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Iako, vjerovatno, nije ni imao prevelika očekivanja od ministrice Njemačke savezne vlade koja dolazi iz lijevo-liberalne stranke Zeleni, ovakav hladan tuš i nerazumijevanje za njegove uskonacionalne, maksimalističke zahtjeve i prijetnje ometanjem i odgađanjem izbora sigurno su neugodno iznenadili predsjednika HDZ-a BiH, Dodikovog saveznika, Dragana Čovića.

Uglavnom, precizne poruke njemačke ministrice izgovorene u Sarajevu nisu ostavile prostora za bilo kakvo pogrešno tumačenje. Granice BiH su nepromjenjive, ova zemlja pripada Evropi, zapadni saveznici i Evropa neće dozvoliti da zapadni Balkan potpadne pod ruski utjecaj, kazala je Berbok.

Suptilni signal

Nema sumnje, njene riječi dobro su se čule i u Beogradu i u Prištini, gdje je otišla nakon Sarajeva, ali i u Podgorici i Skoplju, odnosno u Banjoj Luci i Mostaru, sjedištima Dodikove i Čovićeve stranke.

Na kraju, kako se u ozbiljnoj politici i diplomatiji ništa ne događa slučajno i nepromišljeno, nipošto ne treba zanemariti ni suptilni politički signal koji je, odlukom da svoju balkansku turneju započne upravo posjetom glavnom gradu BiH, ministrica vanjskih poslova Njemačke poslala ovdašnjim sanjarima velikodržavnih snova i secesionističkih projekata.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE