Nova školska godina, isti problemi: Za opremanje školarca 1.000 KM

Nova školska godina, isti problemi: Za opremanje školarca 1.000 KM

Djeca i roditelji odbrojavaju dane do početka školske godine. Obavljaju se posljednje pripreme, koje uglavnom podrazumijevaju kupovinu svega i svačega. Svaka nova školska godina isprazni novčanike, račune, štekove do posljednjeg dinara, a nerijetko se posegne i za limitima, kreditima i slično, posebno u porodicama u kojima se školuje više djece. Potrebno je obnoviti odjeću, obuću, kupiti udžbenike, pribor, planirati izlete, ekskurzije, užine… Kojim čarolijama se služe roditelji ni oni ne znaju, ali sasvim je jasno da samo čarolijom uspijevaju “preživjeti” septembar.

Velika sniženja

– Od kraja jedne školske godine počinju pripreme za narednu. Štedimo tokom ljeta, kada bismo ustvari trebali sa djecom na odmor, izlet… I što je najteže, čini mi se da dijete nikada nije potpuno spremno, tokom cijele školske godine se dokupljuju pribor, teke, zbirke, kopiraju materijali i sl. Definitivno, školovanje nije besplatno, a mi roditelji se snalazimo kako znamo i umijemo. Niko ne razmišlja o tome da je djetetu potrebno obezbijediti i instrukcije koje su minimalno 20 KM za dvočas, ali i trening, neki kurs, odlazak u kino, pozorište. Uglavnom, biti roditelj je na današnjem vremenu jako teško, rekla nam je Amina Kadrić, majka dva osnovnoškolca.

Sa izloga mnogih butika “vrište” obavještenja o sezonskom, velikom sniženju, a kada uđete u prodavnice zapitate se o kakvom sniženju je riječ. Brže-bolje roditelji se upute ka knjižarama, kako bi ipak završili kupovinu neophodnog, a hlače, majice, tene, čarape… ostaju na čekanju dok se ne napuni školska torba. U zavisnosti od broja predmeta, odnosno razreda koji pohađa dijete, udžbenici koštaju skoro polovinu prosječne plaće. Jedan, nov udžbenik košta od 10 do 20 KM, ako izuzmemo udžbenike za strane jezike koji dolaze uz radne sveske i takav jedan set iznosi 25-40 KM. S obzirom na to da djeca još u osnovnoj školi uče dva strana jezika, cifra se udvostručuje. Također, u mnogim školama predmetni nastavnici zahtijevaju i korištenje radnih sveski koje koštaju oko 10 KM.

Tako da, ako djetetu kupujete nove knjige i ako ono ima prosječno 10 predmeta, za udžbenike i radne sveske ćete morati izdvojiti oko 200 KM.

Zbog toga mnogi roditelji vrlo često posežu za polovnim, korištenim udžbenicima, koji koštaju duplo jeftinije i mogu se kupiti na pijacama, trgovima, oglasnicima. Međutim, kvalitet udžbenika je jako loš, te se udžbenici ne mogu koristiti duže od dvije sezone (generacije), a radne sveske moraju biti nove. U ovom slučaju ćete morati izdvojiti 100-130 KM.

I za pribor je potrebno izdvojiti pozamašnu svotu. Teke, zadaćnice, olovke, gumice, suhe bojice, flomasteri, vodene bojice, tempere, plastelin, gips, luk i pila, pernica, ruksak….Na kraju računa cifra od 200 KM.

U knjižarama Svjetlost ističu da je punjenje knjižara udžbenicima počelo 20. jula, a na stanju je sve već od sredine augusta, ovisno o dobavljaču.

Različite cijene

– Što se tiče cijena, neće biti odstupanja u odnosu na prošlu godinu. Kao lideri u branši, plasiramo najširi mogući izbor školskog pribora, te nam je cilj sve naše maloprodajne objekte, njih 20, kompletno obezbijediti širokim izborom školskog asortimana, kako bi svi naši kupci kompletnu nabavku i udžbenika i samog školskog pribora mogli realizirati upravo kod nas, rekao nam je Madžid Avdagić direktor Svjetlostkomerca i dodao da su i cijene školskog pribora na prošlogodišnjem nivou.

U Svjetlosti smo saznali da su cijene ruksaka od 10 do 120 KM, pernica od 3 do 30 KM, teka od 0,50 do 5, udžbenika od 10 do 20, olovaka od 0,15 do dvije marke, bojica od 2,20 do 10,50, flomastera od 3,30 do 10,40 KM.

I taman kada pomislite da ste dijete opremili za školu, predahnete malo, ono se žali da su mu tene male, da ne može obući farmerke, nedostaju jakna, kabanica, dukserica, majica.

Sniženja preplavila grad, ali ruksak je najpreči

Cijene iste na pijacama i buticama, dječije farmerke od 10 do 150 KM, dukserica od 15 do 100, majica od pet do 50, tena od 10 do 300, jakni od 25 do 300 KM. Za odjeću i obuću srednje kvalitete, za jedno dijete ćete morati izdvojiti oko 300 KM. U nekim školama su potrebne i kecelje koje koštaju oko 20 KM.

Ni oprema za tjelesni odgoj nije jeftina, pa ćete tako za tene, bijelu majicu, bijele čarape i šorc morati izdvojiti minimalno 50 KM. Ako se izuzme novac za užinu, školski izlet i mjesečna karta za prijevoz, za dijete koje ima 10 predmeta potrebno je od 600 do 1.000 KM.

OSLOBOĐENJE.BA

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE