Novak Đoković osvojio rekordnu 23. Grand Slam titulu!

Srbijanski teniser Novak Đoković je trijumfovao protiv Norvežanina Caspera Ruuda u finalu Roland Garrosa i osvojio rekordnu 23. Grand Slam titulu u karijeri.

Đoković je na putu do svoje 23. Grand Slam titule pobijedio Aleksandra Kovačevića (3:0), Martona Fucsovicsa (3:0), Alejandra Davidovicha Fokinu (3:0), Juana Pabla Varillasa (3:0), Karena Hačanova (3:1), Carlosa Alcaraza (3:1), te u današnjem finalu Caspera Ruuda (3:0).

Đoković je veoma loše ušao u meč, te je u svom prvom servis-gemu dopustio break i Ruud je nakon samo desetak minuta vodio s 3:0.

Ipak, Đoković je strpljivo čekao svoju priliku da uzvrati breakom, a kada je dobio prvu na meču, iskoristio ju je.

Novak je došao do breaka u sedmom gemu i smanjio na 4:3, a potom i bio siguran na svoj servis i izjednačio rezultat na 4:4.

Do kraja prvog seta oba tenisera su bila sigurna na svoje servise, te je prvi set otišao u tie-break.

U 13. gemu prvog seta Đoković je bio uspješniji i poveo sa 1:0 u setovima rezultatom 7:6(1) nakon čak sat i po igre.

Na početku drugog seta 36-godišnji Đoković je bio taj koji je odmah napravio break i ekspresno poveo sa 3:0 protiv 12 godina mlađeg Norvežanina.

Srbijanski teniser je briljirao i na svoj servis je izgubio samo pet poena u drugom setu, te je za samo 53 minute drugu dionicu igre riješio u svoju korist rezultatom 6:3 i poveo sa 2:0 u setovima protiv četvrtog tenisera svijeta.

Na početku trećeg seta Đoković je propustio priliku za break u trećem gemu i ni jedan, ni drugi nisu imali takve prilike sve do jedanaestog gema kada je na Ruudov servis Novak imao 40:0.

Đoković nije to propustio i poveo je sa 6:5, a potom bio siguran i na svoj servis, te je slavio sa konačnih 7:6(1), 6:3, 7:5 nakon nešto više od tri sata igre i osigurao rekordnu 23. Grand Slam titulu.

Novak je današnjim trijumfom prestigao Rafaela Nadala koji je ostao na 22 Grand Slama, a ujedno je postao i prvi teniser u historiji koji je barem tri puta osvojio svaki od četiri Grand Slam turnira.

Naime, osvojio je deset titula na Australian Openu, sedam puta je slavio na Wimbledonu, tri puta na US Openu, dok je Roland Garros prije danas osvajao i 2016. i 2021. godine.

Đoković se današnjim trijumfom ujedno i vratio s trećeg na prvo mjesto ATP liste na kojem će od sutra početi rekordnu 388. sedmicu sa 7.595 poena, odnosno 420 više od drugoplasiranog Alcaraza.