Novi pravilnik o bolovanjima u FBiH, evo o čemu se radi…

Novi pravilnik o bolovanjima u FBiH, evo o čemu se radi…

Novi pravilnik o bolovanjima u Federaciji Bosne i Hercegovine donosi strožije mehanizme kontrole mogućih zloupotreba, ali bez umanjenja postojećih prava radnika, poručeno je tokom emisije „Plenum“, u kojoj su učestvovali predstavnici sindikata, poslodavaca i Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Safudin Čengić istakao je da pravilnik ne ograničava pravo radnika na bolovanje, već preciznije definiše odgovornosti svih učesnika u procesu – od osiguranika i ljekara do komisija i poslodavaca.

„Pravilnik omogućava da se na precizniji način utvrđuje opravdanost spriječenosti za rad, a poslodavac će, ukoliko posumnja u zloupotrebu, moći zatražiti vanrednu kontrolu tokom trajanja bolovanja ili nakon njegovog završetka“, kazao je Čengić.

Prema njegovim riječima, cilj novih pravila je zaštita sistema i sprečavanje zloupotreba koje opterećuju fondove zdravstvenog osiguranja i poslodavce.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Nihad Imširović naglasio je da poslodavci ne traže ukidanje prava na bolovanje, već efikasniju kontrolu i ravnomjerniju raspodjelu finansijskog tereta.

„Cilj nije ukidanje bolovanja, nego sprečavanje njihovih zloupotreba. Želimo kvalitetniju kontrolu i sistem u kojem teret bolovanja neće biti isključivo na poslodavcima“, rekao je Imširović.

Trenutno prvih 42 dana bolovanja finansira poslodavac, dok nakon toga troškove preuzima zdravstveni fond. Poslodavci smatraju da je potrebno pronaći održivije rješenje kroz novi zakon.

S druge strane, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Samir Kurtović poručio je da prava radnika nisu umanjena te da je kroz pregovore osigurana zaštita svih zaposlenika kojima je bolovanje zaista potrebno.

„Radnici koji su stvarno bolesni neće imati nikakvih problema. Novi pravilnik štiti njihova prava, ali istovremeno uvodi dodatne mehanizme za otkrivanje eventualnih zloupotreba“, rekao je Kurtović.

Dodao je da će poslodavci, ukoliko postoji opravdana sumnja, moći dobiti određene informacije o razlozima bolovanja, u skladu sa zakonskim procedurama i pravilima zaštite podataka.

Novi pravilnik već je dobio podršku Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, a njegovo usvajanje na Vladi Federacije BiH očekuje se u narednim danima. Paralelno s tim, formirana je radna grupa koja radi na izradi potpuno novog Zakona o zdravstvenom osiguranju, čiji bi prvi nacrt trebao biti završen do septembra.

Komentarišite članak:
Pročitano ukupno 637 puta, 637 pregleda danas
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS