Nutricionistica iz Japana, zemlje najdugovječnijih ljudi, otkrila šta jedu svaki dan

Nutricionistica iz Japana, zemlje najdugovječnijih ljudi, otkrila šta jedu svaki dan

Japan je dom najdugovječnijih ljudi na svijetu. Trenutno ima 90.526 stogodišnjaka. Nutricionistica Asako Miyashita odrasla je u Japanu, gdje su je od malih nogu učili da hranu smatra lijekom. Njena baka ima 92 godine i svoju dugovječnost pripisuje pravilnoj prehrani.

Miyashita je podijelila kojih pet namirnica ona i njena porodica jedu svaki dan kako bi ostali zdravi i živjeli duže.

Japanski slatki krompir

Porijeklom s Okinawe, ljubičasti slatki krumpir često se jede kao međuobrok ili dezert. Bogat je zdravim ugljikohidratima i antocijanima, grupom antioksidansa koji se nalaze u crvenom i ljubičastom povrću i imaju svojstva protiv starenja.

Istraživanja su također pokazala da mogu poboljšati nivo šećera u krvi i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Miso juha

Miso juha dio je svakog japanskog obroka. Japanci ju jedu ujutro, za ručak ili za večeru. 

Priprema se od sojine paste i gotova je za 15 minuta. Potrebni sastojci su dashi temeljac (najčešće od ribe i morskih algi) i pasta od soje te ostali po izboru. Miso juha donosi sve blagodati kao i ostali proizvodi od fermentirane soje. Svakodnevno jedenje miso juhe pozitivno utječe na imunološki sistem. Topla zdjela te juhe olakšava probavu i nadopunjuje druge dijelove obroka.

Daikon (bijela rotkva)

Korjenasto povrće popularno je u japanskoj kuhinji i pruža mnoštvo jedinstvenih zdravstvenih prednosti. Poznato je da bijela rotkva pomaže u sprječavanju prehlade i jača imunološki sistem. Jedna bijela rotkva sadrži 124 posto dnevnog preporučenog unosa vitamina C.

Ostalo zdravo korjenasto povrće (koje je možda lakše pronaći u našim trgovinama) uključuje mrkvu, cveklu, repu.

Morske alge

Morske alge su bogate važnim mineralima poput željeza, kalcija, folata i magnezija. Dodaju i vlakna našoj prehrani, koja su važna jer se povezuju sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti, moždanog udara, hipertenzije i dijabetesa tipa 2.

Morske alge također sadrže antioksidanse poput fukoksantina i fukoidana, koji imaju protuupalna svojstva, usporavaju starenje i djeluju protiv raka.

Riba

Japanci svakodnevno unose proteine, posebno masnu ribu poput lososa i tune. Omega-3 masne kiseline u ribi mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska i triglicerida te ublažavanju upale.

– U Japanu prije jela često kažemo “itadakimasu”, što u prevodu znači “ponizno primam”, kako bismo pokazali zahvalnost prema životinjama i farmerima. Vjerujem da ova praksa svjesne prehrane doprinosi našem zdravlju i kvaliteti života – zaključuje Miyashita za CNBC.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE