O ovome mnogi šute: Prijeti li Konjicu razorna poplava iz 1934. godine

O ovome mnogi šute: Prijeti li Konjicu razorna poplava iz 1934. godine

Zemljotres koji je prije nekoliko dana pogodio pogranični dio između Crne Gore i BiH desio se na tektonskoj liniji, koja je itekako poznata stručnjacima, piše “072info”.

Čelo navlake je iza Dubrovnika prema Trebinju i tu je zapravo ta labilna zona. Posljednji zemljotres nije bio nimalo zanemariv. Sva ta područja u našoj zemlji imaju svoje linije, izoseiste, koje nam pokazuju moguće maksimalne zemljotrese. Tako imate područja na kojima je moguć zemljotres i do 8 stepeni po Rihteru.

O ovoj temi je nedavno i pojašnjavao akademik Muriz Spahić, doktor geografskih nauka i bivši šef Odsjeka za geografiju na Prirodno-matematičkom fakultetu UNSA u više mandata, koji se dotakao i teme izgradnje hidroelektrane Ulog u Kalinoviku na rijeci Neretvi.

“Hidroelektrana se gradi baš na mjestu gdje se sučeljavaju ti tektonski lomovi, koji su zamaskirani. To može biti veoma opasno i na to stalno upozoravam. Radi se o zoni od doline Neretve skroz do Metkovića. Zamislite posljedice tog vodenog talasa u slučaju rušenja te brane, istakao je Spahić.

Takav jedan događaj desio se 1934. godine, kada je Grad Konjic zadesila najveća poplava od kad ljudi u ovom gradu pamte. Razlog je upravo na mjestu gdje sad grade HE ULOG, došlo je do velikog odrona i Neretva je bukvalno zaustavljena. Akumulacija je nakon toga probila “branu”, a ogromna količina vode se sjurila niz kanjon i potopila veći dio grada. Realne šanse postoje da se ovo ponovi sa daleko većim posljedicama.

Ekološki aktivisti Koalicije za zaštitu rijeka BiH su jedini progovorili o ovoj temi i obišli lokalitet izgradnje kontroverzne hidroelektrane “Ulog” u blizini Kalinovika. Izgradnja brane visine 53 metra, izlaznog kanala dužine 2,7 kilometra i mašinske zgrade u poodmakloj je fazi i informacije govore da bi u aprilu tekuće godine, za manje od dva mjeseca, trebalo biti izvršeno probno punjenje akumulacije.

FOTO: Koalicija za zaštitu rijeka u BiH

“Dok privatni investitor zauvijek mijenja izgled jedne od najznačajnijih naših rijeka, institucije prećutno odobravaju ovakve štetne zahvate. Kako drugačije protumačiti šutnju državnog Vijeća ministara, na čelu s Borjanom Krišto, entitetskih Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na čelu s premijerom Konjičaninom Nermin Nikšić i Vlade Republike Srpske, na čelu s predsjednikom Radovanom Viškovićem na naše zahtjeve za održavanje sastanaka na kojima bismo razgovarali o problematici zaštite smaragdne kraljice Neretve.Borba se nastavlja – mi vjerujemo! Da Neretva hladna zauvijek teče!”, navode iz Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.

Redakcija

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE