15. OKTOBAR: Međunarodni dan bijelog štapa

15. OKTOBAR: Međunarodni dan bijelog štapa

Bijeli_stap_ilustracija

Svake godine, 15. oktobra obilježava se Međunarodni dan bijelog štapa i to još od 1964. godine kad je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država taj dan  zvanično proglasio Danom bijelog štapa. Taj dan je prerastao u Međunarodni dan slijepih, a tom prilikom se javnost informira o problemima slijepih osoba, te pomoći koja im je potrebna. 

Poznato je da se štap stoljećima koristio kao pomagalo na putovanjima, ali sve do dvadesetog stoljeća nije bio prihvaćen kao simbol koji će drugima ukazati da je riječ o slijepoj osobi. 

Nova uloga bijelog štapa potječe iz razdoblja između dva svjetska rata, a nastala je prvo u Evropi te se kasnije proširila i u Sjevernu Ameriku. Umjetnik James Biggs iz Bristola tvrdi da je on izmislio bijeli štap 1921. godine nakon što je nesretnim slučajem izgubio vid. Kako bi ga vozači što lakše primijetili, obojio je svoj štap za šetnju bijelom bojom. Trebalo je međutim proći još deset godina da bi bijeli štap bio priznat od strane društva. 

U februaru 1931. godine Guilly d’Herbemont predstavio je plan za kretanje slijepih osoba s bijelim štapom u Francuskoj. O ovoj kampanji pisalo se i u britanskim novinama što je dovelo do sličnog plana finansiranog od strane rotary klubova širom Velike Britanije. U maju 1931. godine BBC je u svojim radio emisijama preporučao da bi slijepe osobe trebale nositi bijeli štap koji će na svjetskom nivou biti prepoznat kao simbol za označavanje slijepih i slabovidnih osoba. 

Uvođenje bijelog štapa u Sjevernoj Americi pripisuje se organizaciji Lion’s Club International. Tako je 1930. godine član Lion’s Club Internationala spasio slijepog čovjeka kako uz pomoć crnog štapa pokušava prijeći prometnu ulicu. Uvidjevši da je crni štap bio jedva vidljiv vozačima Lion’s Club odlučio je crni štap zamijeniti štapom bijele boje kako bi ga učinio što vidljivijim za nadolazeće vozače. 

1931. godine Lion’s Club International započeo je s nacionalnim programom promoviranja korištenja bijelog štapa za slijepe osobe. Dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća slijepe osobe kretale su se držeći štap diagonalno u istoj poziciji i uloga štapa bila je simbolična – predstavljala je znak raspoznavanja. Za potrebe slijepih vojnih veterana iz Drugog svjetskog rata u Americi je doktor Richard Hoover donekle promijenio štap i razvio metodu “dugog štapa” ili “Hooverovu” metodu kretanja štapom. Takvi štapovi zamišljeni su tako da se koriste kao pomagalo pri kretanju i štapu je vraćena njegova izvorna uloga sredstva za kretanje, istovremeno imajući u vidu njegovu simboličnu ulogu označivača. 

Prva posebna Uredba o bijelom štapu bila je izdana u prosincu 1930. godine u Peoriji, savezna država Illinois. Ona je omogućila zaštitu slijepih pješaka i davala im pravo prednosti kad su nosili bijeli štap. Ranih šezdesetih više državnih organizacija i ustanova za rehabilitaciju i pomoć slijepim i slabovidnim osobama u Sjedinjenim državama poticalo je Kongres da dan 15. oktobar bude proglašen Danom bijelog štapa u svih 50 saveznih država.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE