OBRATITE PAŽNJU: Sumnjiv madež treba odstraniti!!!

OBRATITE PAŽNJU: Sumnjiv madež treba odstraniti!!!

Skoro nema osobe koja nema bar jedan madež na tijelu. Madeži, odnosno nevusi, kako ih ljekari nazivaju, mogu imati vrlo raznoliko kliničko ispoljavanje i značajno variraju u obliku, veličini, boji. Neke osobe stječu mladež već po rođenju, dok se kod većine pojavljuju u toku prve dvije decenije života, najintenzivnije se javljaju u adolescenciji, a postaju sve rjeđi u kasnijoj starosnoj dobi.

Mnogi madeži su u potpunosti benigni po svojoj prirodi, ali svaka promjena u njihovom izgledu ili druga vrsta tegoba vezanih za madež mogu biti povod za njihovo odstranjivanje! Mnogobrojni su razlozi zbog kojih se pribjegava uklanjanju madeža. Naprimjer, ukoliko su izloženi stalnoj mehaničkoj iritaciji ili je primijećena promjena u boji ili veličini, to je već dovoljan razlog za hirurško odstranjivanje.

Ljekarski pregled

Ponekad su banalni razlozi kao što su svakodnevno uklanjanje dlačica brijačem ili pritisak odjeće, veša ili kaiša uzroci stalne iritacije madeža i predstavljaju indikaciju za intervenciju. Pored ovih uočljivih iritacija madeža čiji je uzrok poznat, postoje slučajevi i spontane i iznenadne promjene izgleda pojedinačnog madeža koje se očituje u povećanju veličine tj. obima, promjeni površine, potpunoj ili djelomičnoj promjeni boje i oblika i ove promjene zahtijevaju odgovarajući ljekarski pregled i ispitivanja.

Općeprihvaćeno među ljekarima je da je svaki atipični izgled madeža indikacija za njegovo odstranjivanje. Iako madeži koji su se prvi put pojavili u ranom djetinjstvu zapravo rastu proporcionalno s rastom djeteta, potrebno je razlikovati neuobičajeno brz i iznenadan rast koji pobuđuje sumnju na eventualnu malignu transformaciju.

Također, treba biti oprezan kod iznenadne pojave tamnih pjega ili fleka unutar madeža, kao i kod svake druge promjene obrasca pigmentacije.

Druge odlike koje čine madež atipičnim se mogu uočiti s jednostavnim A, B, C, D , E pravilima:

A – Asimetrija, nepravilnost oblika

B – border – ivice, granice, nepravilnost boje i oblika ivice madeža

C – color – boja; varijacije u pigmentaciji pojedinog madeža

D – diametar – madeži veći od 6 mm u prečniku

E – elevacija – uzdignutost iznad nivoa kože

F – feeling (osjećaj svrbeža, peckanja, krvarenje)

Izuzev običnog pregleda koju je u mogućnosti izvesti i sam pacijent, postoji i dermatoskopski pregled pigmentnih promjena gdje se uz pomoć posebno osmišljenog aparata mogu detaljnije i preciznije uočiti, prepoznati i pratiti sve one karakteristike mladeža koje ga čine „sumljivim“, što je neizostavna indikacija za hirurški tretman.

Ukoliko osoba želi da joj se ukloni madež koji nije atipičan, to je već dovoljna indikacija za hiruršku intervenciju. Ranije prihvaćeno mišljenje u narodu da je madež bolje ne dirati je pogrešno jer hirurška intervencija ne predstavlja rizik za pojavu maligne transformacije, a može izuzev estetskog poboljšanja doprinijeti i slučajnom otklanjanju eventualnog neprepoznatog malignog tumora.

Šake i stopala

Statistike pokazuju da je razlog hirurškog uklanjanja madeža u dermatološkim ordinacijama u 70 posto slučajeva zbog sumnje na malignitet, a u svega 30 posto intervencija zbog kozmetički neprihvatljivog izgleda. Pritom, estetski neprihvatljivi, ružni madeža su nerijetko i atipični prema svojim karakteristikama, a samim tim je poželjno njihovo odstranjivanje.

Značajno je ne zaboraviti da je bez obzira na to što je razlog uklanjanja madeža estetske prirode, odstranjeni madež je poželjno poslati na patohistološku analizu. Izuzev već navedenih razloga za odstranjivanje madeža postoje posebne indikacije definirane od strane dermatologa, koje se odnose na skrivene madeže, tj. na one koji su relativno ili potpuno nedostupni stalnom praćenju ili su nepristupačni za preglede koje izvodi sam pacijent.

Isto tako postoje i određene lokacije koje se smatraju rizičnim i mogu same po sebi predstavljati indikaciju za praćenje i eventualno odstranjivanje, a to su: šake, stopala, sluznica usne šupljine, lokalizacija na oku.

Hirurška intervencija

Kod djece, madeži koji su stečeni neposredno po rođenju ili kratko poslije rođenja, tzv. kongenitalni nevusi, predstavljaju više rizičnu podlogu za nastanak malignog tumora kože (melanoma) u odnosu na madeže koji su nastali poslije prve godine i kasnije i zato se savjetuje hirurška intervencija.

Hirurška intervencija tehnikom ekscizije se najčešće upotrebljava za uklanjanje madeža u lokalnoj anesteziji kod odraslih osoba, a jednostavnost i brzina izvođenja čine je pogodnom za svaku dermatološku ambulantu/ordinaciju.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE