Obrazovanje u BiH: Pet godina školovanja na fakultetu, a zanimanje ne postoji

Obrazovanje u BiH: Pet godina školovanja na fakultetu, a zanimanje ne postoji

U doba kada su u svijetu prijeko potrebni biolozi, mikrobiolozi i genetičari, baš kao i u našoj zemlji, oni ne mogu raditi i ne mogu uopće proći intervju za posao. 

Bivša studentica Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu Amila Travnjak-Ćosović uputila je otvoreno pismo upravi ove obrazovne ustanove, gdje ih je upitala da li ih stid. 

– Da li znate kakav je osjećaj kada pet godina provedete sa knjigom, kada se trudite, kada vaši roditelji odvajaju posljednji dinar da vam plate školarinu, kiriju, knjige, a kada se po završetku školovanja ispostavi da je sve to bilo besmisleno i da vaše zanimanje kao takvo uopće ne postoji u sistemu? Da, dobro ste čuli, piše Amila.

Naime Amila kao i njene brojne kolege koji su završili odsjek za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta, do zaposlenja ne mogu doći jer ne mogu dobiti licencu za samostalan rad, jer ne postoji komora koju bi istu izdala, a medicinske laboratorije su izričite uslov za rad je posjedovanje licence. 

Još jedan problem ovim mladim ljudima koji su htjeli da ostanu u BiH, da ovdje rade i grade svoje porodice, je i plan i program za obavljanje pripravničkog staža i polaganje stručnog ispita, za koji ne postoji plan i program. Tako da oni ne mogu odraditi pripravnički staž koji bi bio i preduslov za izdavanje licence. 

– Znate li kakav je osjećaj gospodo kad budete odbijeni (iako su ostale kvalifikacije pihvatljive za to radno mjesto) sa rečenicom: “Žao nam je,ali mi tu ništa ne možemo jer nemate licence” i vi ostanete onako bespomoćni, bez odgovora jer oni koji su odgovorni za to ne žele i neće, čak i nakon bezbroj zahtjeva da riješe pitanja svojih studenata, pita Amila.

Amila je završila Biohemiju i fiziologiju i kao brojni drugi ne može ni da se prijavi u Službu za zapošljavanje, jer njihova zanimanja ne postoje u sistematizaciji. Jedino je mogu prijaviti kao profesora biologije što ona nije, jer kako i sama kaže ona nije slušala pedagošku grupu predmeta, da bi mogla biti profesor.

Zakonom je predviđeno da oni na posao mogu konkurisati samo kao zdravstveni saradnici, ali ne i radnici i biolozi, što znači da se samim time ne mogu prijaviti na konkurs za rad. Shodno tome, nemaju komoru niti izdavanje licenci pa ne mogu obavljati ni pripravnički rad kako bi sticali iskustvo i dalje napredovali.

Posljednji ali ne i manje bitan problem je problem hiperprodukcije kadrova medicinsko laboratorijske dijagnostike i preklapanja studijskih programa na Odsjeku za biologiju sa studijskim programom na fakultetu Zdravstvenih studija, sa edukacijskim programima na Farmaceutskom fakultetu i Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Na Odsjeku za biologiju prisutni su smjerovi za koje već sada znamo da biolozi koji ih završe neće moći da se zaposle sljedećih 20 godina.

Na kraju Amila se zahvalila PMF-u na uzaludno potrošenih 5 godina.

Na stranici PMF-a stoji da se bakalaureat biologije-biohemije i fiziologije svoja znanja može primijeniti u biohemijsko-hematološkim laboratorijama, laboratorijama za molekularnu biologiju i in vitro oplodnju, toksikološkim i ekološkim laboratorijama različitih profila, laboratorijama za praćenje kvaliteta hrane i vode, u farmaceutskoj, prehrambenoj, prerađivačkoj industriji, industriji za zbrinjavanje i preradu medicinskog i animalnog otpada i drugim sličnim djelatnostima, na visokoškolskim ustanovama, a uz određene uvjete i u drugim obrazovnim ustanovama.

Izgleda da ovo i nije moguće, baš kao ni to da genetičari mogu raditi na ispitivanju citogenotoksičnosti različitih suplemenata, polutanata, lijekova i drugih farmaceutskih pripravaka, te ekoloških faktora, primjenu i razvoj različitih analitičkih tehnika i postupaka, rad u molekularno-genetičkim i citogenetičkim laboratorijama, laboratorijama za genotipizaciju virusa, bakterija, biljaka, životinja uključujući i čovjeka, u svim genetičkim, dijagnostičkim (prenatalnim, postnatalnim) i forenzičkim laboratorijama… Možda baš ono što nam je u današnje vrijeme pandemije koronavirusa itekako bitno.

Pitali smo je šta bi se desilo kada bi otišla van naše zemlje sa ovom diplomom, kaže da bi je nostrifikovala, dobila licencu i radila ono za šta se školovala.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE