Oduzeli kinesku robu vrijednu 576.500 KM

Oduzeli kinesku robu vrijednu 576.500 KM

slika

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH privremeno su oduzeli nezakonito uvezenu robu kineskog porijekla, vrijednu 576.500 KM, potvrđeno je iz UIO BiH.

Kako saznajemo, ta roba oduzeta je u sklopu akcije koja je počela 14. novembra u Banjaluci, Prijedoru i Gradišci, kada su inspektori SIPA i UIO BiH uhapsili Jovana Divića iz špedicije “Feniks DJM”, Milenka Mandića iz špedicije “Kult”, te Branu Rodića i Sanela Babića.

“Tada su u kontrole na terenu izašli inspektori UIO, koji su imali zadatak da izvrše popis zaliha u skladištima kod šest obveznika koje sumnjiče za nezakonit uvoz robe u BiH. Nakon što je završen popis zaliha robe, kao i sravnjavanje knjigovodstvenog stanja, službenici UIO privremeno su oduzeli robu u vrijednosti od 576.500 KM”, kaže Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO BiH.

Kako piše u saopštenju UIO BiH, riječ je o 20.861 komadu raznih dioptrijskih naočara, 7.660 raznih parfema, 111 digitalnih vaga, te ostaloj robi široke potrošnje.

Kovačević kaže da privremeno oduzeta roba nije bila evidentirana u poslovnim knjigama, a obveznici nisu imali dokaz o porijeklu te robe, odnosno da su za nju plaćene dažbine pri uvozu u BiH. Kod spornih šest obveznika kontrole trenutno sprovode inspektori Sektora za poreze UIO.

Po završetku poreskih kontrola biće poznat ukupan iznos utajenih dažbina, nakon čega će biti kompletiran i Tužilaštvu BiH dostavljen izvještaj o postojanju sumnje da su pričinjene poreske i carinske utaje, te krivično djelo organizovanja grupe.

Izvor “Nezavisnih” blizak istrazi ranije je potvrdio da je tokom spomenute akcije pretreseno ukupno 12 lokacija u Banjaluci i Prijedoru, kao i carinski terminali u Gradišci.

Tokom pretresa izuzeta je dokumentacija, koja će predstavljati materijalne dokaze u budućem krivičnom postupku. U Banjaluci su tada pretresene firme “A KE” i “Prirodna odluka”, obje u Ulici braće Podgornika.

Inspektori UIO i SIPA pretresli su tada i firme “Hong fuu” i “Istočni biser” u Karađorđevoj ulici u banjalučkom naselju Lauš, te firmu “Cheny” u Prijedoru. Svim firmama je zajedničko to što su uvozile raznu kinesku robu i to u većim količinama.

Podsjetimo, SIPA i UIO BiH su prije nešto više od godinu započeli odlučnu borbu protiv organizovane kriminalne grupe, koja je kroz uvoz kineske robe oštetila budžet BiH za više stotina miliona KM.

SIPA i UIO BiH su u akciji kodnog naziva “Master” u avgustu ove godine uhapsile Sedineta Karića zvanog Sido iz Srebrenika i još osam njegovih saučesnika, osumnjičenih za višemilionske utaje poreza i prevare pri uvozu kineske robe i tekstila u BiH.

U septembru prošle godine, u akciji “Boss”, uhapšeni su Anes Sadiković, nekrunisani car kineske robe u BiH, i još sedmoro njegovih bliskih rođaka.

 Nezavisne novine

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE