Ogrešević i Efendić rizikuju da izazovu SDP-ovu osvetu i postanu nevažni ukoliko izađu iz vlasti

Ogrešević i Efendić rizikuju da izazovu SDP-ovu osvetu i postanu nevažni ukoliko izađu iz vlasti

NES i SBiH su upozorili da neće biti dio vlasti ako predsjednik SNSD-a Milorad Dodik “ne prestane s udarima na državu”. No, koliko su iskreni u ove dvije stranke? Da li je samo riječ o predstavi za javnost?

Upozorenje spomenutih stranaka je uslijedilo nakon što su vladajući u Republici Srpskoj, predvođeni SNSD-om, ponovo usvojili sporni zakon o nepokretnoj imovini. Tvrde da im je neprihvatljivo i to da SNSD-ov Denis Šulić bude ministar u Vijeću ministara iz reda bošnjačkog naroda. NES i SBiH uvjeravaju da im je preča država od vlasti.

Ako je to zaista tako, zašto su odlučili sa SNSD-om formirati vlast i zašto već jučer nisu napustili vlast? Dodik je početkom decembra najavio usvajanje zakona o nepokretnoj imovini. Osmorka (SDP, NiP, NS, SBiH, NES, PDA Fuad Kasumović, Za nove generacije), SNSD i HDZ su sredinom decembra potpisali sporazum o formiranju vlasti, a krajem decembra je sporni zakon usvojen. I u NES-u i u SBiH-u znaju da je vrlo malo izgledno da će SNSD odustati od ovog zakona i da je ideja o promjeni njegove politike suluda.

Veliki rizik za SBiH i nešto manji za NES

NES i SBiH bi sami sebe mogli učiniti nevažnima ukoliko bi napustili državnu vlast, a to se posebno odnosi na SBiH. Tim činom bi stranka Semira Efendića znatno rizikovala da ostane bez vlasti u Kantonu Sarajevo, jer nije nužna da bi SDP, NiP, NS i Za nove generacije imali skupštinsku većinu.

Osim toga, Efendić bi time mogao ugroziti svoju načelničku poziciju u Novom Gradu. U političkim kuloarima se priča da Efendić ima dogovor sa SDP-om, NiP-om i NS-om da ove stranke na sljedećim lokalnim izborima neće imati zajedničkog kandidata za načelnika ako SBiH bude “konstruktivan” na kantonalnom nivou. Da Efendićeva načelnička pozicija nije snažna kao nekada ukazuju rezultati posljednjih lokalnih izbora kada je kao SDA-ov kandidat za načelnika imao 1.087 glasova više od kandidata tadašnje Četvorke (SDP, NiP, NS i NBL) Adnana Delića. Ranije je mnogo uvjerljivije pobjeđivao na lokalnim izborima, a razlog za to jeste što je opozicija bila slabija i razjedinjena.

Ako bi SBiH na entitetskom i državnom nivou formirao vlast sa SDA, Efendić bi time utoliko više politički ugrozio sebe i cijelu stranku u Kantonu Sarajevo koji im je najvažniji.

NES nešto manje rizikuje od SBiH-a. Ovoj stranci je najvažnije da zadrži vlast u Unsko-sanskom kantonu i u tom kontekstu ne ovisi previše o SDP-u, NiP-u i NS-u. U mogućnosti je da u Unsko-sanskom kantonu i na entitetskom nivou formira vlast sa SDA.

Moguć SDP-ov revanšizam

No, u NES-u i SBiH-u moraju imati na umu da je SDP ključan za uspostavljanje vlasti. Uoči izbora postojale su glasine da su SDP i SDA već tada bili dogovorili vladajuću koaliciju. Podsjećamo, bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija je u intervjuu za Klix.ba u septembru prošle godine istakao da su SDP i SDA dogovorili koaliciju.

Aktuelni predsjednik SDP-a Nermin Nikšić je nakon izbora razgovarao s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem. U izjavi za TVSA govorio je o susretu s Izetbegovićem sredinom oktobra prošle godine te je tom prilikom potvrdio ono što ističu u SDA – da su spremni koalirati sa SDP-om.

“Gospodin Izetbegović i ja smo razgovarali. Na stolu smo imali konkretne ponude. O tome sam informisao organe SDP-a, Predsjedništvo SDP-a. Razgovaramo sa svima. Postoji ponuda da se napravi programska koalicija, postoje konkretne ponude, ali ne bih o tome”, kazao je Nikšić.

NES-ovo i SBiH-ovo napuštanje državne vlasti moglo bi za posljedicu imati SDP-ov revanšizam, a koji bi mogao značiti i koaliciju SDP-a i SDA. Time bi NES i SBiH mogli ostati bez vlasti u Unsko-sanskom kantonu, odnosno Kantonu Sarajevo, kao i na entitetskom nivou.

Izvor: Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE