Olakšanje za Tuku: IAAF diskvalifikovao svjetskog šampiona

Aktuelni svjetski šampion u utrci na 800 metara, Etiopljanin Mohammed Aman, neće se naći u finalu ove discipline na Svjetskom prvenstvu u Pekingu.

Iako je Aman prema vremenu koje je ostvario u okviru prve od tri polufinalne utrke, kada je zauzeo treće mjesto izborio plasman u finale, tamo ga neće biti jer ga je Međunarodna atletska federacija diskvalifikovala.

Etiopljanin je diskvalifikovan na osnovu člana R163.2.jer u jednom trenutku u toku utrke na putu do cilja namjerno zasmetao holandskom atletičaru Thijmenau Kupersu. Na ovaj način IAAF je aktuelnom šampionu u ovoj disciplini uskratio priliku da u utorak braniti titulu svjetskog šampiona.

Mjesto Mohammeda Amana mjesto u finalu zauzeti će Marokanac Nader Belhanbel, atletičar koji je bio trećeplasirani u trećoj polufinalnoj grupi u kojoj je slavio naš Tuka. Inače, Aman je prije dvije godine u Moskvi osvojio zlato s vremenom 1:43,31, piše Faktor.