Oluje haraju južnom Italijom: Poginule su dvije osobe, jedna nestala

Južna Italija se sprema za još dva dana razornih kiša i poplava dok uragan specifičan za Mediteran (Mediken) razara regiju, piše Index.hr.

U oluji su dosad stradale dvije osobe, a sicilijanski čelnik Nelo Musumeci (Nello) potvrdio je stradanja te rekao kako je danas nestala još jedna osoba.

Muškarac (53) je poginuo kada se njegovo vozilo našlo u vodi u Kataniji, na istočnoj obali Sicilije, objavila je agencija ANSA.

Policija vjeruje da je on izašao iz vozila i pokušao bježati pred nadirućom vodom, no nije uspio. Njegovo beživotno tijelo je pronađeno u blizini, navodi se.

U sličnoj tragediji u nedjelju 67-godišnji muškarac je poginuo u Kataniji pošto mu je automobil zapeo u vodi i mulju. Za njegovom suprugom se još traga, navele su hitne službe.

Gradonačelnik Katanije Salvo Pogliese pozvao je stanovnike da ostanu kod kuće ako je to moguće.

– Imali smo dva vrlo teška dana i proživjeli smo dramatične sate – napisao je Pogliese na Facebooku.

Kaže kako se vremenski uvjeti poboljšavaju, ali je i upozorio na lošu prognozu za sutra i prekosutra te kako je situacija prilično zabrinjavajuća.

Izdana su crvena upozorenja na otoku Siciliji i regiji u kojoj se nalazi grad Catania, koji je već bio pogođen vremenskim nepogodama tokom cijele sedmice.

Šta je mediken?

Mediken, olujni sustav nalik na uragan koji se stvorio nad Sredozemnim morem, uzrokovao je da količina padalina koja u regiji Linguaglosa inače padne u godinu dana sada padne u razmaku od dva dana.

Predviđa se da će se nevrijeme po ovom području zadržati do vikenda, a očekuje se još kiše. Školama, trgovinama i uredima u Kataniji koji nisu bitni naređeno je da ostanu zatvoreni do petka. U Kataniji je proteklog dana provedeno više od 600 spasilačkih operacija, objavilo je ministarstvo unutrašnjih poslova u saopćenju za javnost.

Ovakvi događaji javljaju se otprilike dva puta godišnje, obično između septembra i decembra.

Podsjetimo, ova oluja se odvija dok se globalni čelnici pripremaju za summit G20 u Rimu, a klimatske promjene će biti na dnevnom redu tog događaja. Odmah nakon sastanka G20 počet će i sastanak COP26 u Škotskoj.

Ne očekuje se da će ovaj sustav ugroziti pregovore G20 u Rimu.

Ekstremni vremenski uvjeti zbog klimatskih promjena

Znanost pokazuje da klimatske promjene koje je stvorio čovjek čine ekstremne vremenske događaje, uključujući obilne oborine, češćima i intenzivnijima.

Klimatska kriza također pridonosi promjenama između suše i poplava na mnogim mjestima, uključujući dijelove Sjedinjenih Država poput Kalifornije, kao i Bliski istok i Afriku.

Kako Zemljina atmosfera postaje toplija, ona može zadržati više vlage, zbog čega svijet doživljava jače kiše.

Ipak, klimatska kriza također stvara dulje sušne periode ili sušu, koja ostavlja zemlju i tlo toliko suhima da ne mogu apsorbirati kišu onoliko učinkovito koliko i obično. Ova kombinacija čini poplave vjerojatnijima, a često i destruktivnijima.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE