Opasne navike sa kojima teško oštećujete bubrege

Opasne navike sa kojima teško oštećujete bubrege

Kako navodi portal ordinacija.hr dugotrajno korištenje tableta protiv bolova, posebno u većim količinama, štetno djeluje na tkivo i strukturu bubrega.

Bubrezi kroz nefrone svakih 45 minuta profiltriraju i do pet litara vode sadržane u krvi. Baš zbog toga organizam može izbaciti i do dvije litre otpadnih tvari u obliku urina kroz period od 24 sata. Bubreg je važan organ, no ipak mu dosta često nanosimo štetu, nekada nesvjesno a nekada svjesno. Da bi sačuvali zdravlje bubrega, pa i čitavog organizma pazite na sljedeće stvari:

Izbjegavajte dugoročno koristiti tablete protiv bolova, u potpunosti izbjegavajte cigarete i ostale duhanske proizvode, ne unosite preveliku količinu šećera u organizam, te smanjite unos soli u organizam, piše “Ordinacija“.

Bubrezi reguliraju krvni tlak, ravnotežu vode i elektrolita, te eliminiraju štetne tvari iz organizma. Ako imate na umu sve ove važne funkcije bubrega i činjenicu da se šteta nanesena bubrezima često ne može popraviti.

Kako tablete protiv bolova štete bubrezima?

I lijekovi koji se dobiju na recept i oni bez recepta mogu utjecati na smanjenje dotoka krvi u bubrege. Nesteriodni protuupalni lijekovi koji se koriste za liječenje bolova i povišene temperature, glavni su uzrok tome. Između jedan i tri posto novih slučajeva kroničnog zatajenja bubrega godišnje može biti uzrokovano zloporabom lijekova protiv bolova. Slično djelovanje mogu imati i neki lijekovi protiv visokog tlaka.

Cigarete opasno ugrožavaju rad bubrega

Negativan utjecaj cigareta na pluća i srce već je poznat, no istraživanja pokazuju da su pušači skloniji imati bjelančevine u urinu, što je znak oštećenja bubrega. Bolesti koje utječu na rad bubrega, poput dijabetesa i visokog tlaka, također pogoršava sklonost cigaretama, a pušačima češće treba dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazala su istraživanja.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE